WHO varuje: Z Afriky přijde nová pandemie?! Ve Rwandě se šíří nebezpečný virus

Aktualizováno -
4. října 2024
11:35
Autor: kjm, ČTK - 
4. října 2024
05:00

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před nebezpečnou nákazou, kterou zaznamenala ve Rwandě. Organizace momentálně eviduje asi tři sta lidí, kteří měli s nemocí přijít do kontaktu. Jeden z nich měl už i vycestovat ze země. Virus je velmi nebezpečný a podle lékařů se momentálně nedá vyléčit. 

Onemocnění způsobuje virus Marburg. Podle dat lékařů se šíří velmi rychle a je smrtelně nebezpečné. Z dvaceti šesti zaznamenaných případů mělo osm nakažených nemoci podlehnout, informoval deník Daily Star.

Vypuknutí nákazy potvrdilo i rwandské ministerstvo zdravotnictví. Podle jejich informací by zhruba 70 % nakažených měli tvořit zaměstnanci dvou specifických klinik z hlavního města Kigali. Rwandská vláda spolupracuje s WHO, žádná účinná vakcína ani léčba však momentálně neexistuje. „Je velice důležité, aby lidé vykazující symptomy marburského viru okamžitě vyhledali lékařskou pomoc. Zamezí se tím dalšímu šíření viru a podpůrná léčba může zmírnit symptomy. WHO riziko epidemie ohodnotila jako velmi vysoké v rámci Rwandy. Celosvětově je ale riziko poměrně nízké,“ řekl mluvčí WHO.

Jeden z potenciálně nakažených lidí sice cestoval do zahraničí, nemoc se u něho však nepotvrdila. Marburský virus je podle lékařů velmi podobný ebole. Inkubační doba onemocnění se pohybuje mezi dvěma a jednadvaceti dny. Příznaky se objevují náhle a zahrnují vysokou horečku, extrémní migrény a nevolnost. Časem se objevují i těžké průjmy a v některých případech krvácení. Nemoc může být i smrtelná, což je většinou následkem ztráty krve.

Virus Marburg se šíří krví a přímým kontaktem s jinými tělesnými tekutinami. V Africe se virus může snadno šířit i během pohřebních rituálů, při kterých dochází k přímému kontaktu se zemřelými. Čechy pobývající ve Rwandě varuje před nákazou také ministerstvo zahraničních věcí. Ve středu agentura AFP informovala o 11 obětech a úmrtnosti u nakažených až 88 procent.

Evropa se nemusí obávat

Riziko zavlečení krvácivé horečky do Česka nebo Evropy je ale podle odborníků nízké. Sdělil to Státní zdravotní ústav (SZÚ). Cestující, kteří ve Rwandě pobývali, by podle SZÚ ale měli sledovat případné příznaky podobné chřipce. Krvácivých horeček je více než desítka typů, patří mezi ně také například dengue, žlutá zimnice nebo ebola.

„S ohledem na fakt, že zdrojem onemocnění je nemocný člověk nebo infikované zvíře a rezervoárem viru jsou některé druhy kaloňů a netopýrů, které se běžně v ČR nevyskytují, muselo by se v případě detekování infekce u nás jednat s největší pravděpodobností o zavlečení cestovatelem z postižené oblasti, aktuálně z Rwandy,“ uvedla zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

Riziko jako nízké označuje také Evropské centrum pro prevenci a léčbu nemocí (ECDC), protože k přenosu nemoci je třeba kontakt s tělními tekutinami nakaženého. Lidé by se v oblastech, kde se nemoc šíří, měli vyhnout návštěvám zdravotnických zařízení, které nejsou nezbytně nutné. Neměli by také vyhledávat místa, kde hnízdí netopýři, jako jsou doly nebo jeskyně, kontaktu s divokými zvířaty nebo konzumaci jejich masa, takzvaného bush meat.

Video  Rodiny své zemřelé během pandemie covidu kvůli nedostatku kapacit v krematoriích pálí přímo na ulicích.  - Twitter.com/igorsushko
Video se připravuje ...

Uživatel_5541084 ( 5. října 2024 03:04 )

👍

Uživatel_5541084 ( 5. října 2024 03:04 )

tak je neposilejte do sveta a izolujte si je tam

Kesitnarf Satim ( 4. října 2024 19:49 )

Jestli bude nebo nebude pandemie ,rozhodne strana a vláda.

Uživatel_5766095 ( 4. října 2024 19:25 )

Až bude českému národu nejhůře, o půlnoci ze zavřené hospody vyjde lampasák bez prověrky (Prymula) a zachrání nás?

Lomikel ( 4. října 2024 14:31 )

Klídek, Pfizer s Modernou nás zaplaví vakcínama.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání