Člen gangu orlických vrahů Petr Chodounský o životě na svobodě: Pomáhá postiženým a změnil si jméno!
Petr Chodounský byl jedním z těch, kteří se podíleli na páchání jednoho z nejhorších zločinů z 90. let, a sice orlických vraždách. Soud jej v roce odsoudil k souhrnnému trestu ve výměře 14 let. Ten si Chodounský odpykal celý a v současnou chvíli vede řádný život. Pracuje jako vedoucí týmu a šéf provozu dvou domů obývaných tělesně a mentálně postiženými lidmi kousek za Prahou a přiznává, že silné sociální cítění k lidem měl už od mala.
Orlické vraždy jsou bezpochyby jednou z nejzávažnějších kriminálních kauz české polistopadové historie. Trvalo více než dva roky, než se kriminalistům podařilo objasnit pět brutálních vražd, které měl na svědomí obávaný gang chladnokrevných zabijáků. Ti se v touze po majetku neštítili ničeho.
Své oběti tak často ukládali do sudů, zasypali louhem a shodili do orlické přehrady. Mezi pěticí na lavici obžalovaných usedl v dubnu roku 1997 i Petr Chodounský. Ten byl nakonec odsouzen ke 14 letům za mřížemi.
Učil spoluvězně cizím jazykům
Jak uvádí server Novinky.cz, na svobodu se vrah dostal v roce 2009. Ve vězení se prý naučil několik cizích jazyků, kterými pak vzdělával i své spoluvězně. Po propuštění se Chodounský v roce 2021 oženil se svou ženou a přiznal, že si převzal i její příjmení.
„Svoje jméno jsem si změnil až po svatbě s mojí ženou, ale nikoli z toho důvodu, že bych chtěl kohokoli klamat. Vždyť i do současného zaměstnání jsem nastoupil jako Petr Chodounský, takže jsem nikomu nic nezatajoval,“ vysvětlil médiu bývalý člen orlického gangu.
Zaměstnavatel o vraždách z devadesátek věděl
Dnes osmapadesátiletý Choduounský pracuje od už čtyři roky jako vedoucí týmu a šéf provozu dvou domů obývaných tělesně a mentálně postiženými lidmi. I když v minulosti vystudoval ekonomický obor, vždy ho to dle jeho slov táhlo k pomoci ostatním. „Na sociální služby jsem se dal, protože mám odmala silné sociální cítění k lidem,“ sdělil Choduounský.
O tom, jakou má trestní minulost prý současnému zaměstnavateli nelhal.„Věděla jsem o jeho minulosti. Když ke mně nastoupil, tak mi dal přečíst i rozsudek. Ale vzhledem k tomu, že pro mě splňoval veškeré požadavky pro sociální služby a podle mého mínění by se lidem měla dávat další šance, přijala jsem ho,“ přiznala ředitelka organizace starající se o postižené. Ta také dodala, že je její zaměstnanec empatický, umí to s počítačem a výborně spolupracuje s klienty.
Čistý trestní rejstřík
V současnou chvíli má muž výpis z rejstříku trestů čistý. Choduonský vysvětlil, že mu jeho žádost před časem schválil Okresní soud v Kolíně. „Není to automatické ani po tolika letech od odsouzení. Soud nemusí s výmazem z rejstříku trestů souhlasit, pokud nedospěje k názoru, že u toho člověka je předpoklad, že bude žít slušným životem. U mě podle soudu byl vysoký předpoklad, že výkon trestu na mě bude působit kladně, a tu šanci mi dal,“ připustil muž.
On právě ještě není konec, teprve uvidíme...