Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Šestice policistů krutě ubila k smrti mladého tátu (†29): Trpěl vážnou nemocí!

Aktualizováno -
30. ledna 2023
19:11
Autor: rc, ČTK, inf - 
29. ledna 2023
05:00

»Ohavné« a »otřesné«! Těmito slovy reagují lidé ve Spojených státech na smrt Tyrea Nicholse z amerického Memphisu. Teprve devětadvacetiletý muž zemřel v nemocnici po brutálním zásahu policie. Úřady zveřejnily šokující záznamy ze zásahu, k němuž došlo 7. ledna. Ty ukazují, jak policisté Nicholse bijí a vulgárně na něj křičí. Mladík, který ve videu volá svou matku, měl zdravotní problémy. Trpěl dokonce Crohnovou chorobou. Podle jeho matky neměl proti šestici policistů žádnou šanci.

Vlnu protestů vyvolalo ve Spojených státech video, které zveřejnily úřady. Zachycuje policejní zákrok ze 7. ledna proti řidiči Tyreu Nicholsovi. Devětadvacetiletý muž při zásahu utrpěl vážná zranění a byl převezen do nemocnice, kde o tři dny později zemřel.

Video  Záběry policejní brutality proti černošskému řidiči: Po třech dnech zemřel.  - Profimedia.cz
Video se připravuje ...

Brutální zásah

Podle informací amerického deníku The New York Post je ve videu slyšet, jak jeden z policistů křičí: „K*rva, vypadni z toho zk**venýho auta!“ Muž na to reagoval slovy, že nic neudělal. Policisté ho ale strhnou na zem, zatímco křičí: „Lehni si k*rva na zem!“ Pak na něj chrlí výhrůžky, že mu zlámou ruce, pokud nebude v klidu ležet. Následně mu do obličeje stříkají pepřový sprej a pokouší se ho zastavit taserem. V jednu chvíli se Nicholsovi podařilo vysvobodit a dal se na útěk, ale policisté ho pronásledovali. V dalším záběru je vidět, jak jej znovu bijí. Jeden z policistů ho dokonce několikrát kopl do hlavy.

Volal svou mámu

Video, které úřady zveřejnily, ukazuje brutální zásah z několika různých záběrů kamer jednotlivých policistů. Jedna sekvence zachycuje asi minutový zápas dvou policistů s Nicholsem, vyhrožují mu pepřovým sprejem. „Mami,“ zvolá zoufale muž.

Vlna protestů

Prokuratura v souvislosti s tímto případem obvinila z vraždy a dalších trestných činů šest policistů, kteří jsou všichni - stejně jako zemřelý - černé barvy pleti. Zveřejněné záznamy vyvolaly obrovský rozruch a lidé v New Yorku, Memphisu, Los Angeles a dalších městech vyšli do ulic. Městská policie uvedla, že čin, za nímž stojí ochránci zákona, „odporuje lidskosti“. Podle nejnovějších informací byl postaven mimo službu za účast na brutálním zatčení již šestý policista. Dalším podezřelým strážcem zákona je Preston Hemphill.

Policie následně v americkém městě Memphis v sobotu rozpustila speciální jednotku, k níž patřili policisté obvinění z vraždy v případu černošského řidiče Tyrea Nicholse, který zemřel začátkem ledna po hádce během silniční kontroly. Informovala o tom v neděli agentura Reuters, podle které byl krok oznámen v souvislosti s plánovanými protesty proti policejní brutalitě.

Vychovával syna

Blízcí Nicholse popisují jako „maminčina chlapečka“. Byl nejmladším ze čtyř dětí a svou mámu miloval. Dokonce měl na rameni vytetované její jméno. Máma Nicholse Row Vaugh Wellsová se nechala slyšet, že takový projev náklonnosti od syna ji dojal. Sám byl již otcem, vychovával čtyřletého syna. „Ahoj, rodiče,“ řekl prý pokaždé, když vstoupil do místnosti. „Tohle už nikdy znovu neuslyším,“ uvedla pro The New York Post Wellsová.

Zdravotní problémy

Nichols původně bydlel v Sacramentu v Kalifornii, než se rozhodl přestěhovat do Memphisu, kde přijal zaměstnání u kurýrní a logistické společnosti FedEx. „Snažil se dostat v pořádku domů. Byl to hodný chlapec,“ dodala Wellsová. Kromě toho, že miloval sport, rovněž rád fotografoval. „Mé jméno je Tyre D. Nichols, jsem začínající fotograf,“ psal na sociální síti.

Jeho matka v pátek navíc řekla, že trpěl Crohnovou chorobou. Ačkoliv měřil přes 190 centimetrů, v době své smrti vážil 68 kilogramů. „Ti muži, když se sečte jejich váha, vážili přes 453 kilogramů. A ubili, ubili k smrti osmašedesátikilogramového člověka. Protože to udělali, ubili k smrti mého syna,“ uzavřela Wellsová.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání