Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C

Roztomilá štěňátka se poznala se svými páníčky: Budou z nich pomocníci i zachránci

Autor: yks - 
23. ledna 2023
11:27

Čtyři štěňata belgického ovčáka Lea, Lenox, Lerek a Master se poprvé setkala se svými budoucím policejními psovody. Nyní je čeká výcvik, po jehož dokončení se stanou služebními psy, kteří budou pomáhat svým dvounohým společníkům.

Policie zveřejnila na sociálních sítích video z prvního setkání čtveřice štěňať a jejich budoucích psovodů. „Ahoj, jsme Lea, Lenox, Lerek a Master. Tak jsme se konečně seznámili s našimi dvounohými kolegy z Královéhradeckého kraje. Voněli po pamlscích, což je vždycky dobrý začátek. Vypadá to, že máme i stejný smysl pro humor, tak by naše spolupráce mohla fungovat. Packu na to,“ napsala s nadsázkou k záběrům zachycujícím malé čtyřnohé neposedy v akci i v náručí svých budoucích páníčků.

„Štěňátka plemena belgický ovčák předvedla svým pánům, jak si umí hrát, že jsou plná elánu a že jim moc chutná. Ukázala kolegům také, jak jsou zdatná při překonávání různých překážek a že jsou nebojácná,“ popsali policisté. Také uvedli, že se štěňátky teď budou psovodi pracovat a rozvíjet jejich individuální vlohy tak, aby je v následujícím období mohli cvičit k budoucí specializaci.

Jakou konkrétní roli pejsci budou u policie plnit, to se ještě nedá přesně říci. „Mohou se stát služebními psy specialisty na detekci omamných a psychotropních látek, detekci výbušnin, akcelerantů, zbraní a jejich částí nebo pátracími psy,“ uvedli policisté s tím, že posledně jmenovaní mají nejširší spektrum využití, protože pomáhají přímo na místě činu, mohou sloužit k ochraně objektů, při akcích proti narušení veřejného pořádku nebo k prevenci kriminality obecně.

„Výchova psa od štěněte je na samotném psovodovi a nápomocí jsou mu také výcviková střediska. Psovodi v jednotlivých typech kurzů absolvují výcvik v délce několika týdnů,“ doplnili strážci zákona.

Pejsci mají v budoucnosti sloužit v Královéhradeckém, Ústeckém, Zlínském a Pardubickém kraji. „Jedno štěňátko putuje na Střední policejní školu v Holešově,“  uzavřeli policisté a popřáli pejskům i psovodům mnoho společných služebních let.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání