Ryky si zapsal „zářez na pažbě“ před týdnem, kdy se policie vydala za zlodějem (39) v kradeném autě. Muž uvázl autem v poli a utekl do lesa.

„Šlo o velký prostor, a tak mě kolegové zavolali. Byla tma, mlha, nebylo vidět na krok. Nejprve se Rykymu podařilo najít pachatelovu botu,“ popisovala Petra Alčerová.

Video
Video se připravuje ...

Psovodka Petra Alčerová a pes Ryky (8), postrach všech ostravských lumpů. Michal Charbulák

Schovka jako z filmu

Po půl hodině měl smůlu i sám uprchlík. I přesto, že se muž schoval pod převis břehu vypuštěného rybníka, stál do půl těla v bahně a byl krytý kořenem stromu. Nápadně to připomínalo scénu z filmu Predátor, kde se takto před monstrem ukrýval hrdina v podání Arnolda Schwarzeneggera.

„Nebýt Rykyho, nemáme šanci ho najít,“ řekla psovodka. Výhrůžného štěkotu Rykyho se muž bál a raději spolupracoval. „Před ním zkrotne každý padouch,“ usmála se Petra Alčerová.

Další čárka do statistik

Psího parťáka si policistka nemůže vynachválit. „Mám ho asi 15 měsíců. Je to výjezdový pes, hledá pachatele, předměty, nábojnice, hledá pohřešované lidi a zadržuje osoby. Já osobně s ním mám za sebou sedm úspěšných zásahů, už předtím ale našel několik hledaných osob,“ uzavřela policistka.

I v dalším případě byl Ryky na svém místě. Podezřelý muž se vloupal do areál firmy s lodními kontejnery v Albrechtičkách. Byl natolik oprsklý, že si z něj už dříve ukradl auto, k němuž našel klíčky v neuzamčené unimobuňce.

Návrat na místo činu se mu stal osudným, všiml si ho svědek a ještě v areálu „zmerčili“ policisté. Šlápl tedy na plyn, ale ujel jen 200 metrů, když zapadl v poli. Dal se tedy na útěk do lesa. Zde byl v hlavní roli Ryky. Podezřelému hrozí až pět let basy.

Fotogalerie
6 fotografií