Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Na doživotí: Martin Vlasák chladnokrevně zastřelil dva nevinné lidi! Vinu shazoval na jiné, pak chtěl utéct s Kajínkem

Autor: VaB, ČTK - 
13. ledna 2023
05:00

Odsuzuje se na doživotí. Takový verdikt soudu si v České republice vyslechlo přes 40 vězňů a vězeňkyň. Jde o sériové násilníky, někteří mají na svědomí i více lidských životů. V seriálu Blesku Na doživotí přinášíme prvního nemilosrdného vraha - Martina Vlasáka, jenž naprosto chladnokrevně zabil taxikáře a poté čerpadláře. Zapletl se i do útěku Jiřího Kajínka z věznice Mírov.

Martin Vlasák, v době vražd pětadvacetiletý mladý muž z Valdic u Jičína, si 15. května 1988 objednal v Hradci Králové taxi. Nebylo to kvůli tomu, aby ho šofér někam odvezl, plánoval totiž vraždit. Měl u sebe zbraň ČZ 75. Když nastoupil do vozu, nechal se vozit po městě, řidiči (†50) přikázal, aby jezdil pomalu.

Zřejmě si v tu chvíli hledal příhodné místo, kde by ho zastřelil a okradl. Taxikář měl ale velké štěstí, na poslední chvíli ho vysadil, protože se choval zvláštně. Chvíli nato si už Vlasák znovu volal o vůz taxi, tentokrát pro něj přijel osmadvacetiletý taxikář, kterého po chvíli zastřelil jednou ranou do hlavy a vyhodil ho na silnici.

Střílel podruhé

Zastřelenému ukradl auto a přejel k nedaleké čerpací stanici. Tady naprosto chladnokrevně zastřelil šestačtyřicetiletého čerpadláře. Zasáhl ho jednou ranou do hlavy a druhou do krku. Z kasy pak ukradl 13 642 korun.

Policie se případu začala okamžitě intenzivně věnovat. Měla i trochu toho kriminalistického štěstí, Vlasák se totiž svěřil svému známému s tím, co provedl. Kriminalisté tak měli jasnou informaci a šli najisto. Hned druhý den ho zadrželi v jedné z hradeckých heren.

Nikdy se nepřiznal

Vlasák se ještě před vražděním snažil několikrát dostat k policii. Při výslechu jednomu z vyšetřovatelů říkal, že je jeho vzor a že hlavně kvůli němu se chtěl dostat na kriminálku. Tehdy to už byl dvojnásobný vrah.

Po dopadení se snažil vinu svalit na tři rusky mluvící muže. Zmínil přitom i známého recidivistu Emanuela Stodolu, za nímž se do Valdic prý přestěhoval proto, aby od něj mohl získávat informace a ty pak předávat policii.

Tvrdil, že osudného dne ho naložili tři zločinci se zbraní do auta, zavázali mu oči páskou a jezdili s ním po městě. V jednom momentu ho prý donutili k tomu, aby sahal na kliku a předměty v místnosti, pak měl převézt auto na určité místo. O vraždách se prý dozvěděl až druhý den z televize.

Ani tento chabý pokus o shození viny na někoho jiného mu nevyšel. Policisté to vyvrátili i díky klíčovému svědkovi, který ho udal. Právě Emanuel Stodola byl onen známý, jenž ho policii naprášil.

Chladnokrevný vrah

Vlasák dělal vše pro to, aby prokázal svou nevinu. Kromě kamaráda, který ho udal, ho ale usvědčily otisky prstů na místě činu, krev zavražděných na oblečení nebo povýstřelové zplodiny ze zbraně.

Krajský soud v Hradci Králové proto 13. dubna 1999 poslal Vlasáka na doživotí do vězení. Státní zástupce Miroslav Antl ho popsal jako chladnokrevného vraha, jenž byl pro společnost velmi nebezpečný. I proto navrhoval doživotí, které se nakonec naplnilo. „Vraždil s rozvahou a je schopen to zopakovat,“ popsal tehdy státní zástupce dvojnásobného vraha.

Chtěl utéct s Kajínkem

Vlasák se pár měsíců po svém umístění do mírovské věznice znovu dostal do hledáčku kriminalistů. Na podzim roku 2000 z vězení utekl Jiří Kajínek, tehdy na doživotí odsouzený dvojnásobný nájemný vrah. Spolu s ním měl pláchnout na svobodu i Martin Vlasák, nakonec ale couvl a ve vězení zůstal.

Osudného dne spolu v cele hráli šachy, byť to bylo zakázané. Měli připravená i dvě lana, na kterých chtěli utéct. Po 40 dnech na svobodě Kajínka v Praze zadržel Útvar rychlého nasazení. Roku 2017 se na svobodu dostal díky milosti prezidenta Miloše Zemana.

Video  Kajínek vypráví, jak utekl z Mírova.  - blesk.cz
Video se připravuje ...

Jiří Zvěřina ( 14. ledna 2023 02:27 )

Co byste chtěl po obsolventech 3.B třídy...

Moly28 ( 13. ledna 2023 11:57 )

Tak oprava, Blesk to má blbě, přehlídla jsem se ve Wik. Rok vraž je 98

Moly28 ( 13. ledna 2023 11:56 )

S Wikipedií to sedí http­s://cs­.wiki­pedi­a.or­g/wi­ki/Mar­tin_Vl­as%C3%­A1k
Tak asi byl 10 let ve vazbě, než se sehnali všichni svědci. Však znáte naše soudy a co teprve v devadesátkách, kdy bylo tolik nájemných vražd.
Na druhou stranu to může být i špatně ve Wiki, protože by mu muselo být v době vraždění 14 let a to by asi nedostal doživotí. Měl by být roč. narození 1974.

Moly28 ( 13. ledna 2023 11:49 )

Ten řidič, co ho vysadil a tedy přežil má proč před číslem 50 křížek? A ten zavražděný nic?

ivan rehak ( 13. ledna 2023 06:49 )

V roce 1988 zastřelil taxikáře a v roce 1999 ho soudili?? To byl 10 let kde?? Vy jste neskuteční packalové novináři z plesku. Jste spíš ostudou novinářského řemesla.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání