Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Ovládali české podsvětí, topili se v luxusu a skončili neslavně: Kdo byli největší čeští mafiáni?

 • Autor: jel - 
  5. 12. 2022
  05:00

  Ovládali české podsvětí, dokázali vydělat obrovské peníze a topili se v luxusu, hlavně se ale neštítili žádného zločinu a nakonec skončili neslavně. To všechno mají společné čtyři nejznámější čeští mafiáni František Mrázek, Antonín Běla, Ivan Jonák a Radovan Krejčíř. Kdo byli tito čtyři notoricky známí zločinci, co nejhoršího mají na svědomí a jak to s nimi nakonec dopadlo? 

 • 1.Král podsvětí Antonín Běla

  Antonín Běla (vpravo) s Pavlem Šrytrem v době, kdy mu dělal ještě jako mladík řidiče Antonín Běla (vpravo) s Pavlem Šrytrem v době, kdy mu dělal ještě jako mladík řidiče | Jakub Poláček

  Antonín Běla byl původně dělník zaměstnaný jako asfaltér. Za socialismu se několikrát neúspěšně pokusil překročit hranice a párkrát byl také zatčen za výtržnosti, opilství a napadení. Nejednou skončil ve vězení. 

  Později se ovšem začal zapojovat do aktivit pražských veksláků a brzy se stal významnou osobností českého podsvětí. Měl vlivné kontakty, nevadilo mu násilí a neštítil se žádného zločinu.

  V 80. a především v 90. letech se z Antonína Běly stal doslova král českého podsvětí, který měl významné kontakty a také dlouhé prsty. V souvislosti s jeho činností se hovoří i o vraždách na zakázku. Že by ale Běla dělal něco takového, si jeho žena nepřipouštěla ani po jeho smrti.

  „My jsme byli normální rodina. Můj muž byl obchodník. Můj muž nebyl žádný zločinec. On byl organizátor. On vedl, on všechno řídil,“ sdělila před svou smrtí Marie Bělová v rozhovoru.

  Nejhorší zločin

  Nejhorší zločin Antonína Běly zůstává s otazníkem. Nikdy se mu ho totiž nepodařilo prokázat. Dne 8. března 1974 došlo k přepadení pošty na pražském Těšnově, při které byl smrtelně postřelen policista Jiří Velíšek (†24). Přestože jeho smrt nebyla nikdy vyřešena, vše ukazuje na to, že policistu zastřelil právě Běla. „Prokazatelně tam byl a po celou dobu vyšetřování byl brán jako jeden z hlavních podezřelých,“ popsal dříve vedoucí ředitel Muzea Policie České republiky Radek Galaš.

  Neslavný konec

  Dne 14. dubna roku 1996 do jeho vily v Úvalech u Prahy vpadla skupina ozbrojených mužů. Nájemní vrazi si na něj počkali, když se vracel z večerního jednání.

  Podezřelý z vraždy Antonína Běly byl bodyguard podnikatelů Pavel Š., který byl ale v roce 2017 zproštěn viny poté, co klíčová svědkyně z místa činu změnila výpověď. V roce 2020 zemřela také Bělova manželka Marie, údajně spáchala sebevraždu.

 • 2.Bizarní symbol devadesátek Ivan Jonák

  Video  Ivan Jonák: Jak bývalý král kriminálního podsvětí zemřel bez peněz a úplně sám.  - Videohub
  Video se připravuje ...

  Ivan Jonák se stal bizarním symbolem divokých devadesátých let. Z taxikáře a veksláka se stal známým mafiánem. Jonák miloval pozornost, oblékal se do výstředních modelů a projížděl se v drahých autech. Jonák si také pořídil několik nezvyklých mazlíčků. Nejznámější je zřejmě medvěd Míša, kterého diskokrál klidně venčil v pražské Stromovce. Kromě něj vlastnil také krokodýla Kubu. Toho pro změnu krmil masem přímo z ruky.

  Obrovské slávě se těšil také jeho podnik s názvem Discoland Sylvie. Tam probíhaly diskotéky i erotická představení a scházely se tam největší celebrity té doby, včetně například Karla Gotta.

  Díky své bizarní výstřednosti a také díky tomu, že miloval pozornost, může Jonák v porovnání s ostatními jmény v tomto seznamu působit až komicky, nicméně i on byl mafián a zločinů se rozhodně neštítil. 

  Nejhorší zločin

  Po několikaletém manželství se Jonák s manželkou Ludvikou rozešli. Jeho bývalá partnerka však vlastnila podíl Discolandu Sylvie a chtěla ho prodat. To se nelíbilo jejímu exmanželovi a zřejmě i kvůli tomu si najal několik lidí, aby Ludviku zabili.

  Ludviku zastřelil Jiří Tokár v jejím stánku se zeleninou v dubnu roku 1994. Přestože Jonák až do své smrti tvrdil, že ženu zavraždit nenechal, byl odsouzen k 18 letům ve vězení.

  Neslavný konec

  Jonák si odpykal za mřížemi nakonec 13 let. Po propuštění chtěl oprášit zašlou slávu jak svoji, tak svého milovaného Discolandu, ani jedno už se mu však nepodařilo. Skončil bez peněz a obě jeho dcery ho hnaly před soud. 

  Po propuštění žil v chudobě a po dvou letech na svobodě zemřel. Příčinou úmrtí byly zdravotní komplikace spojené s cukrovkou.

  Ivan Jonák Ivan Jonák | reprofoto ČT, Jakub Poláček

 • 3.Kmotr František Mrázek

  Video  Kmotr František Mrázek – nekorunovaný král pražského podsvětí  - Videohub
  Odemknout video

  Podnikatel a kmotr František Mrázek patřil mezi nejvlivnější české mafiány. Jak se dostal na vrchol?

  Mrázek byl původně vyučený lakýrník, ovšem dokázal si zařídit invalidní důchod a již před rokem 1989 měl výborné kontakty s policií a politiky. Za socialismu obchodoval například s hodinkami, walkmany nebo šátky a patřil mezi nejznámější veksláky.

  Na začátku 90. let už nabyl poměrně slušného jmění ve výši několika milionů korun a zaměřil se na skupování realit. Díky nim pak získal on, ale i lidé s ním spojení stovky milionů korun, protože je zastavili u bank za poskytnuté úvěry. 

  Údajně měl obrovský archiv, v němž uchovával kompromitující informace na tehdejší politiky a další osobnosti. Díky nim prý nemusel nikoho ani podplácet a každý dělal to, co Mrázek chtěl. 

  Vražda informátora?

  Mnoho zločinů se s osobou Františka Mrázka spojit přímo nedá. Nicméně bývalý detektiv a expert na organizovaný zločin Karel Tichý řekl letos v rozhovoru pro Českou Televizi, že jeho informátora zavraždili poté, co zjistil zásadní informace.

  „Byl na něj nasazený můj informátor. Ten byl zavražděný krátce po tom, co mi zavolal, že jede od Mrázka a má informace, které položí vládu,“ uvedl Tichý.

  Neslavný konec

  Dne 25. ledna 2006 František Mrázek odchází ze své vily v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka, kde pracoval spolu se svým přítelem Tomášem Pitrem. Před domem je zastřelen dodnes neznámým pachatelem jedinou ranou přímo do srdce. K vraždě byla použita odstřelovačská puška a speciálně upravený náboj, který způsoboval větší zranění při zásahu. Zřejmě byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza.

  Vrah, ani ten, kdo si vraždu objednal nebyli nikdy dopadeni. Spekuluje se ovšem o tom, že šlo o člověka, který je již po smrti, což nedávno v rozhovoru naznačil i bývalý Mrázkův bodyguard, už zmiňovaný Pavel Š.

  František Mrázek František Mrázek | Archiv Blesku

 • 4.Uprchlý mafián Radovan Krejčíř

  Video  Fenomén Blesk: Radovan Krejčíř a jeho slavný útěk. Vrátí se někdy známý gangster do Česka?  - Videohub
  Video se připravuje ...

  Radovan Krejčíř, je jediným dosud žijícím mafiánem z tohoto seznamu. V roce 2002 začal svými aktivitami v podsvětí výrazně přerůstat Františka Mrázka. Se svými aktivitami si konkurovali. 

  V roce 2002 zmizel Krejčířův otec. Policie byla přesvědčena o tom, že ho unesla skupina lidí, do níž patřili podnikatelé Vlastimil Spěvák a Jaroslav Starka. Oba proto zadržela. Vyšetřování však jejich vinu neprokázalo a žalobci trestní stíhání zastavili. Co se s Lambertem Krejčířem stalo, dodnes není jasné.

  Krejčíř byl později v nepřítomnosti odsouzen za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a také za přípravu vraždy celníka. 

  Útěk 

  V červnu roku 2005 vtrhla policie do Krejčířovy vily v Černošicích, kde provedla domovní prohlídku. „Připravovalo se to měsíce, byla to vlastně formalita. My nepotřebovali dělat žádnou prohlídku, potřebovali jsme jenom kufr, který měl Krejčíř u sebe a zadržet ho a zavřít,“ vysvětlil expert na organizovaný zločin Karel Tichý v pořadu České televize Interview ČT24.

  Jenže Krejčíř jim během prohlídky uprchl. To, jak se mu to podařilo, není dodnes jasné. Po útěku zamířil na Seychelské ostrovy (již dříve si zařídil občanství). Tam za ním odjeli i manželka Kateřina se synem Denisem.

  Neslavný konec

  V dubnu 2007 přicestoval Krejčíř pod falešnou identitou do JAR. Byl ihned zatčen a následně propuštěn na kauci. V Jihoafrické republice začal být spojován se závažnými zločiny, od listopadu 2013 je za mřížemi. V květnu 2014 stanul před soudem a v únoru 2016 si vyslechl trest 35 let vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. Případ se týká únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Krejčíř účast na zločinech odmítá, jeho snaha o odvolání byla neúspěšná. Marně také žádá o vydání do České republiky.

  Radovan Krejčíř u soudu v jihoafrickém Johannesburgu Radovan Krejčíř u soudu v jihoafrickém Johannesburgu | Archiv Blesku

 • 5.Galerie:

Yarda ( 5. prosince 2022 14:08 )

Moje babička o takových lidech říkala: "On jim ten majetek Pán Bůh nepožehná".

ivana kollerova ( 5. prosince 2022 11:34 )

asfalter, lakyrnik... hmmm, sami intelektualove. a jak to dotahli dakeko.

Tomasj ( 5. prosince 2022 10:26 )

Ještě agent Bureš a agent Pávek

dynaty ( 5. prosince 2022 07:11 )

nejznámější díky tisku ano, ale ne největší

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání