Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

1. oddělení už mnoho let straší nevyřešené případy: Rozstřílený Jiří i nepolapený sériový vrah!

 • Autor: jel,Alexandra Vetkovská - 
  Aktualizováno -
  9. 12. 2022
  09:00
  9. 12. 2022
  05:00

  Práce policistů z pražské mordparty byla inspirací pro oblíbené Případy 1. oddělení. Seriál v poslední sérii ukázal 13 případů, kterými se v minulosti pražští kriminalisté doopravdy zabývali, i to, jak při jejich řešení policisté postupovali. Bohužel ne u všech případů skutečného 1. oddělení se podařilo najít pachatele. Podívejte se na několik případů, které zůstávají dodnes nevyřešené. 

 • 1.Listopad 2010

  Vražda bezdomovce v Karlíně zůstává nevyřešená už 12 let. Vražda bezdomovce v Karlíně zůstává nevyřešená už 12 let. | Blesk David Malík/Policie ČR

  V sobotu 11. listopadu 2010 v pražském Karlíně někdo více než 30 ranami ubodal bezdomovce Dušana K. 

  „Dušan byl úplně rozřezaný. Hlava mu držela jen za kousek kůže,“ popsal tehdy bývalý zaměstnavatel zavražděného, který pomohl mrtvého policii identifikovat.

  „Neznámý pachatel útočil nožem a způsobil oběti mnohačetná bodnořezná poranění v horní části těla,“ popsala policie s tím, že podle jejich zjištění na místě byli i tři neznámí muži, vrahova i jejich totožnost však zůstává záhadou.

 • 2.Srpen 2005

  ilustrační foto ilustrační foto | FTV Prima

  Do samoobsluhy v Husinci v Praze-východ vpadl lupič a smrtelně poranil prodavačku. Ke kruté vraždě došlo 24. srpna 2005. Prodavačka v obchodě připravovala zboží k prodeji, když dovnitř vnikl neznámý pachatel. 

  Ženu napadl s tak velkou intenzitou, že jí způsobil smrtelná zranění. Motiv byl zřejmě loupežný, pachatel si z obchodu odnesl finanční hotovost, karty pro mobilní telefony včetně drobných mincí. „Spáchal loupežnou vraždu pro několik tisíc korun českých,“ uvedli policisté.

 • 3.Červenec 1997

  Ilustrační foto. Ilustrační foto. | Blesk: Václav Burian

  Redaktorku Svobodné Evropy Molly Riffel Gordinovou zastřelil neznámý pachatel přímo v centru Prahy. Gordinová pracovala v ruské sekci, ale nevěnovala se politice, spíše životu běžných lidí a postavení žen v Rusku. 

  V osudný den, 24. července 1997, novinářka vystoupila z vlaku na pražském hlavním nádraží, prošla parkem a mířila k podchodu pod magistrálou, když ji někdo zastřelil. 

  Přestože střelbu viděli dva svědci, pachatele se dodnes nepodařilo dopadnout. 

 • 4.Listopad 1993

  Vražda podnikatele Jiřího Vrby Vražda podnikatele Jiřího Vrby | Policie ČR

  V pražské Hadovité ulici zavraždili najatí zabijáci 18 ranami ze samopalu škorpion podnikatele Jiřího Vrbu (†32). Kulky zasáhly především horní část těla, trup a hlavu. Vrba se údajně živil vymáháním dluhů. 

  Případem se kriminalisté v devadesátých letech zabývali rok a půl, bohužel se jim nepodařilo nalézt dostatek důkazů, aby mohli někoho z vraždy obvinit.

  V roce 2013 se jím zabýval speciální tým Tempus, který obvinil z nájemné vraždy čtyři muže. Prý se jim podařilo najít svědka, který se po letech přestal bát a promluvil. Údajně mělo jít o nájemnou vraždu a muži měli za vraždu Vrby obdržet 100 tisíc korun, od koho, se však zjistit nepodařilo. 

  Nicméně trest nakonec nepadl a všichni čtyři obvinění byli zproštěni obžaloby pro nedostatek důkazů. Hlavní svědek Miroslav D. totiž nebyl stoprocentně důvěryhodný – k soudu přišel prý opilý – a další důkazy byly pouze nepřímé. 

  Případ mimo jiné připomněl začátkem roku také diváky oblíbený seriál České televize Devadesátky. Více o tomto případu si můžete přečíst zde.

 • 5.12/1989 až 11/1991

  Ilustrační foto. Ilustrační foto. | Blesk: Václav Burian

  V Praze 4 řádil nikdy nedopadený sériový vrah. Tři dívky znásilnil a uškrtil. Jeho obětí se stala nejprve devatenáctiletá Markéta. Ta jela 27. prosince 1990 na vysokoškolské koleje nočním autobusem a kousek od místa, kde z autobusu vystoupila, ji vrah přepadl.

  Nočním autobusem na Praze 4 o půl roku později jela i teprve šestnáctiletá Šárka. I ji pachatel přepadl a zavraždil. V listopadu 1991 byla stejným způsobem zavražděna i šestadvacetiletá Pavlína. Vrah ji překvapil v parku.

  Přes znalost analýzy DNA se bohužel pachatele nikdy nepodařilo dopadnout.

 • 6.Galerie:

  Nevyřešeným případům se věnuje také bonusový pořad Za katrem, který vychází každé pondělí a připravují ho pro vás moderátorky Insta Crime Podcastu Tereza a Petra.

  Video  Za katrem: Soňa (†31) zmizela z diskotéky. Její tělo našli nahé v řece.  - Jedlička Čebotareva
  Video se připravuje ...

  Video  Za katrem: Lucii (†20) v Ostravě našli zavražděnou a znásilněnou, vraha nikdy nevystopovali!  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

beda88 ( 9. prosince 2022 11:42 )

kromě jiných paskvilů v našem tr. řádu a tr. zákoně je tento také markantní. proč je promlčen tr. čin po 20-ti letech? jeden bizár, který je na hraně, ale může se stát. někoho vám zabije někoho z rodiny a za 20 let a 1 měsíc přijde soused a řekne promiň Pepo, já byl tenkrát vožralej........?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání