Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Zataženo, déšť 9°C

Posun v kauze týrání zvířat na Přerovsku: Majitel farmy dostal podmínku!

Farma - ilustrační foto.
Farma - ilustrační foto.  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
6. října 2022
14:49

Přerovský soud ve čtvrtek uznal vinným Petra G. z týrání zvířat na farmě nedaleko Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Dostal podmíněný trest. Zvířata se podle rozsudku pohybovala v bahně a výkalech, veterináři na místě při kontrole našli v bahně i uhynulé tele. Podle soudce muž nezajistil pro chov zvířat vyhovující podmínky. Muž s vinou nesouhlasil, tvrdil, že kontrola veterinární správy nebyla provedena podle zákona a že šlo o nešťastnou shodu okolností, na které mělo vliv i deštivé počasí. U soudu se odvolal, žalobce se vzdal práva odvolání.

Petra G. soud potrestal desetiměsíčním trestem se zkušebním odkladem na dva roky, podle původní kvalifikace mu hrozily až tři roky vězení. „Šlo o exces, obžalovaný není osobou, která běžně týrá zvířectvo,“ uvedl soudce Tomáš Novotný.

Podle rozsudku jednapadesátiletý muž jako zodpovědná osoba nezajistila zvířatům vyhovující podmínky od přesně nezjištěné doby do února 2020. „Místo pro chov zvířat bylo pokryté souvislou vrstvou bahna a výkalů a taktéž stáje byly pokryté vrstvou výkalů,“ uvedl soudce. Zvířata se podle důkazů nacházela ve špatném stavu, byla vyčerpaná, apatická a usínala vestoje. „Fotografie jsou velmi sugestivní a to i z policejní kontroly, ta zvířata tam neměla nejen stání, ale ani možnost ulehnutí,“ podotkl soudce.

Tele zapadlo do bláta

Podmínky přitom obžalovaný podle rozsudku nezajistil ani březí krávě, kterou ponechal ve venkovním výběhu. „Porozené tele tak zapadlo do vrstvy bláta, kde se nemohlo postavit a napít a došlo tak k jeho úhynu,“ popsal soudce.

Případem se soud zabýval od loňského června, vyslechl nejen zaměstnance farmy, ale i veterináře a pracovníky veterinární správy. Soud se k případu vrátil po devíti měsících poté, co si nechal vypracovat ústavní znalecký posudek ke zhodnocení stavu chovaných zvířat. Z něj mimo jiné vyplynulo, že tele uhynulo v důsledku dehydratace a vyhladovění a podle znalců tak jde o trýznivé týrání.

Trvá na své nevinně

Chovatel, který se u soudu hájil sám, s posudkem nesouhlasil, podal i námitku podjatosti. Poukázal, že soud se opírá v důkazech o závěry kontroly veterinářů, která podle něj nebyla zákonná. Nebylo podle něj také prokázáno, zda pitvané tele pocházelo z jeho farmy. „Celá kauza je tak zmanipulovaná a zmatečná, že navrhuji zproštění obžaloby,“ uvedl. Odvolal se přímo na místě. „Chci, aby se prokázala pravda, chci prokázat svou nevinu. Zvířata mne živí, mám k nim osobní vztah,“ řekl po rozsudku.

Na případ upozornila předloni v únoru Státní veterinární správa (SVS), která chovateli uložila pokutu 45.000 korun za porušení veterinárního zákona, neboť bez vyžádaní veterinárního osvědčení přemístil část chovu den před kontrolou na Slovensko. Farmě poté odebral Státní zemědělský intervenční fond prestižní ocenění Klasa a Regionální potravina. Důvodem bylo podle fondu porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Video  Blesk Tlapky: Pomoc zvířatům. Jeden případ skončil střelbou po redaktorkách  - Videohub
Video se připravuje ...

Ramita ( 8. října 2022 00:44 )

Soudci a vy jiní, kteří trestáte rádoby chovatele směšnými tresty, které tresty ani nejsou. Vy by jste měli skončit u nich na farmě, aby se o vás starali s takovou láskou jakou dali těm zvířatům. Aby se starali o vaše děti jako o to telátko pak by, jste teprve začali jednat!
Všichni dojdete trestu, vesmír vám to oplatí!
To jak se lidská rasa chová k jiným živým bytostem to je ten největší hnus na světě a pro lidskou rasu je to neomluvitelné! Jenom hrabete prachy a zase prachy jiné hodnoty neuznáváte!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání