Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno 14°C

Soud propustí lékaře Jaroslava Bartáka? Odpykává si trest za znásilnění!

Aktualizováno -
22. září 2022
12:57
Autor: ČTK, VaB - 
22. září 2022
12:08

Okresní soud v Jablonci n. N. rozhodl o podmíněném propuštění lékaře Jaroslava Bartáka z vězení. Verdikt není zatím pravomocný.

Okresní soud v Jablonci nad Nisou ve středu podle serveru iRozhlas rozhodl o podmíněném propuštění lékaře Jaroslava Bartáka z vězení. Verdikt ale není zatím pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na stížnost. Lékař si odpykává dvanáctiletý trest za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak, do jeho vypršení mu zbývá zhruba rok. Podle serveru ve prospěch Bartáka vypověděli znalci v oborech psychiatrie a psychologie. Vyjádření soudu ČTK zjišťuje. Barták je nadále v roli obžalovaného v navazující kauze, kdy podle obžaloby ve vězení plánoval vraždy a vydírání. Barták to od počátku odmítá.

Bývalý šéf a spolumajitel polikliniky v pražských Modřanech si za mřížemi odpykává trest, který mu soud vyměřil mimo jiné za sexuální zneužívání asistentek. Žádostí Bartáka o podmíněné propuštění se jablonecký soud zabýval potřetí. Před tím ji dvakrát zamítl, ale na základě úspěšného odvolání Bartáka ke krajskému soudu se k ní musel pokaždé vrátit. Pokud se stane dnešní verdikt pravomocný, podle rozhodnutí soudu čeká Bartáka sedmiletý dohled, kdy se bude muset zdržet užívání alkoholu a dalších omamných látek. „Musí se ověřit jeho náprava. Vše musí dokládat probační službě. Nesmí páchat přestupky ani trestnou činnost, pokud bude vyzván podrobit se testu, musí ho podstoupit,“ řekl podle iRozhlasu soudce Jan Hospodka.

Podle závěrů z posudku libereckého psychiatra Jaroslava Tržického z psychiatrického hlediska není pobyt Bartáka na svobodě nebezpečný. „Další pobyt ve výkonu trestu již bude naplňovat společenskou ochranu, ale do postojů odsouzeného již nic pozitivního nepřinese,“ uvedl podle iRozhlasu Tržický.

Barták v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval. Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací. Soudy lékaři uložily souhrnný trest za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami.

Barták dál čelí obžalobě z toho, že v roce 2013, kdy si už odpykával trest v liberecké věznici za předchozí odsouzení, ze msty za předchozí odsouzení plánoval vraždy advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby. Barták se od počátku hájí tím, že o svých plánech mluvil ve vězeňských debatách, které nemyslel vážně. Podle něj jde o spiknutí proti němu. Obžaloba tvrdí, že vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun a využít je k útěku z vězení za pomoci vrtulníku. Liberecký krajský soud případ řeší od roku 2014, konečný verdikt ale zatím nevynesl.

nazca ( 23. září 2022 00:02 )

Blbečku, nepiš veřejně, máš hrubé chyby v textu. A na morálce.

vosavopruz ( 22. září 2022 21:48 )

Chudák Barták,seděl takovou dobu ve vězení,jako by někoho zavraždil.Neříkejte dámy,že jste si to s tím fešákem neužili

bogumyl ( 22. září 2022 21:48 )

Strupatý uchyl

sorgedoktor ( 22. září 2022 20:09 )

Hm no....On se nejspis vyhne pronasledovani za tyto ciny/ rekne ze to nemyslel vazne/.Ja nemam forensni ani legislativni znalosti.Ovsem pokud se temito plany sveroval v kriminale, snad¨¨ to svedci o mentalni inferiorite

bullshit ( 22. září 2022 18:43 )

Stokrát opakovaná lež se stává pravdou a někteří na to naskočí. Lež vypotil přepoctivý oligarcha, pravdomluvný miliardář, co má tolik peněz že už nemusí krást.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání