Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Tragická smrt Čecha v Norsku: Zemřel při raftování na řece Sjoa

Autor: ČTK - 
8. srpna 2022
18:04

Při sjezdu řeky Sjoa v Norsku zemřel český raftař, který se tam plavil s dalšími sedmi Čechy. Uvedla to místní policie. Ostatní Češi skončili v péči záchranářů. Neštěstí se stalo minulý týden na jedné z řek, které jsou velmi populární mezi vodáky z celého světa a kam v létě míří i řada turistů z Česka.

Podle policie dva rafty s osmi českými turisty sjížděly tok Sjoa. Plavidla se převrátila u vodopádu Ridderspranget. Sedm vodáků se podařilo zachránit, po osmém pak pátrali záchranáři za pomocí vrtulníku a dronu. Jeho tělo policie nalezla minulé pondělí odpoledne a vylovila z vody několik kilometrů od místa, kde se člun převrátil. Ostatní členové výpravy skončili v péči záchranářů.

Na řeku Sjoa míří každoročně tisíce turistů z celého světa. „Na té řece jsou nesjízdné úseky, jsou tam místa, která jsou těžká a jezdí se tam jen na kajacích, a pak je tu vyhlášený playrun (úsek řeky), kde se raftuje a odvozí se asi desetitisíce lidí,“ řekl ČTK Tomáš Mähring, který v oblasti působí jako raftový průvodce. Dodal, že nehoda se stala v horním úseku řeky, který je pro sjezd extrémně těžký a na raftu se tam obvykle nepluje. Podle informací ČTK se tam čeští vodáci zřejmě dostali nedopatřením. Naopak dolní úsek řeky, takzvaný playrun, je bezpečný a právě tam směřuje raftová turistika.

V sobotu české ministerstvo zahraničí uvedlo, že od začátku letní turistické sezony eviduje 50 úmrtí českých občanů v zahraničí. Podle dat z uplynulých let turisté nejčastěji umírají v oblíbených turistických destinacích, tedy v Chorvatsku, Itálii, Turecku, Španělsku, Francii či Řecku.

Video  Víte, že většina lidí se topí úplně potichu?  - Videohub
Video se připravuje ...

HastaManana ( 8. srpna 2022 19:12 )

Tak ti Češi nějak umírají v zahraničí na vodě i na horách. Čím to asi bude ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání