Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Vítr v noci rozfoukal několik ohnisek v Českém Švýcarsku! Vichr ohrožoval hasiče pádem stromů

Autor: pma - 
6. srpna 2022
09:52

Hasičům se v noci z pátku na sobotu podařilo uhasit několik ohnisek požáru, které rozfoukal vítr před studenou frontou v Národním parku České Švýcarsko. Šlo hlavně o místa v okolí kopce Větrovec a v oblasti Oltářního kamene. Zároveň se v noci muselo kvůli hrozícímu pádu stromů několik jednotek stáhnout. ČTK to v sobotu ráno řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

„Kvůli silnému větru jsme v pátek večer museli z některých oblastí stáhnout jednotky, hrozil pád poškozených stromů. Teď ráno je situace klidnější,“ dodal Kavka. Během noci se vítr utišil. Studená fronta přinesla v noci déšť, který však nebyl nijak vydatný a hasičům podle Kavky výrazněji nepomohl.

Nad zasažené oblasti ráno vzlétly drony k průzkumu. Podle twitteru Hasičského záchranného sboru (HZS) Ústeckého kraje drony odhalily dílčí ohniska v severní části prostoru nad Hřenskem a Křídelních stěnách. Na jejich hašení začali pracovat.

Hasičům se v pátek podařilo zcela uhasit dva sektory, které se nacházejí na jih od řeky Kamenice. Sektory mají hasiči postupně předávat národnímu parku, termín ale neoznámili. I po ukončení zásahu budou muset záchranné složky na místě dál asistovat.

Většina sil a prostředků se v pátek podle Kavky pohybovala v severní části od řeky Kamenice, konkrétně v nepřístupném terénu ve skalách nad Hřenskem, kde ve čtvrtek v noci a v pátek ráno zachvátily porost plameny.

Po ranním průzkumu drony by měly v sobotu opět vzlétnout k hašení vrtulníky i dva speciální letouny Canadair z Itálie. Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku trvá již dva týdny.

Evakuovaní obyvatelé Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou moct vrátit domů, až hasiči vyhlásí likvidaci požáru. Termín zatím hasiči neoznámili. O návratu turistů bude jednat národní park s ministerstvem životního prostředí a obcemi v okolí. Výrazně poničené jsou soutěsky ve Hřensku, Pravčická brána by měla být v pořádku.

Video  Následky požáru v Českém Švýcarsku  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání