Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Otevřená zlomenina nebo bezvědomí: Pro vážně zraněné turisty musel na Šumpersku letět vrtulník

Pro zraněné musel vzlétnout vrtulník.
Pro zraněné musel vzlétnout vrtulník.  (Autor: Horská služba)
Autor: ČTK, VaB - 
3. srpna 2022
09:06

Při jízdě po silnici od horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku se tento týden vážně zranili cyklista a jezdkyně na koloběžce. Oba zraněné transportoval do Fakultní nemocnice Olomouc vrtulník letecké záchranné služby. 

Pád cyklisty byl horským záchranářům nahlášen v pondělí pozdě odpoledne. „Pán sjížděl z Dlouhých strání na elektrokole, spadl a přivodil si otevřenou zlomeninu paže. Byli jsme u něj během několika minut a ihned začali s ošetřením. Mezitím dorazil vrtulník, dosedl u dolní nádrže a my jsme k nám dopravili lékaře. Ten pánovi podal tišící prostředky,“ uvedl Fišnar. Pacienta pak posádka vrtulníku transportovala na traumacentrum v Olomouci.

Do Fakultní nemocnice Olomouc zamířila také žena, která se v úterý zranila na stejném místě. „I ona sjížděla z Dlouhých strání, jela na koloběžce a pád byl zřejmě dost prudký. Podle informací olomouckého dispečinku upadla do bezvědomí. S námi pak už komunikovala, ale měli jsme podezření na závažné vnitřní poranění hlavy,“ podotkl člen Horské služby Jeseníky Jan Macek, podle kterého ženina přilba byla po nárazu rozbitá.

Letní počasí láká denně do Jeseníků velké množství cyklistů, koloběžkářů i turistů. „V současných vedrech je například při nedostatku tekutin nebo při vysílení možné, že i během relativně bezpečného sjezdu se může zamotat hlava a dojde k nebezpečnému pádu. Na místě je tedy opatrnost i na klidných úsecích a dodržování všech zásad bezpečného pohybu na horském kole či koloběžce,“ upozornil náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.

Video  Podstatné úkony první pomoci  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání