Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Lékařka v Bratislavě omylem vyoperovala pacientovi zdravé oko: Muž oslepl!

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
22. června 2022
14:19

Šokující případ se odehrál v nemocnici v bratislavské čtvrti Ružinov. Lékařka tam omylem vyoperovala pacientovi zdravé oko, místo nemocného, a on tak přišel o obě. Ve svém oboru přitom byla považována za uznávanou autoritu. 

O případu jako z hororu informoval slovenský list Pravda na svém internetovém portálu. Lékařka, která operovala, už s pacienty nepracuje. Případem se zabývá Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, dodal list.

Nemocnice tvrdí, že pacientovi a jeho rodině poskytla plnou součinnost s cílem zmírnit následky, a že podobný incident dosud nezaznamenala. Zároveň proškolila personál oční kliniky ohledně přípravy operací.

„Velmi citlivě vnímáme tuto tragickou událost. S dotčenými samozřejmě komunikujeme a budeme nápomocni ve všech směrech," uvedla Eva Kliská, mluvčí Univerzitní nemocnice Bratislava, pod kterou ružinovské zařízení spadá. Události je jí nesmírně líto. Podrobnější informace nemocnice vzhledem k probíhajícímu vyšetřování a citlivosti případu neposkytla.

Ministerstvo zdravotnictví případ nekomentovalo: „Podnětem se zabývá Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, který má v kompetenci prověřování, zda péče byla poskytnuta správně. Dokud nebudou závěry, ministerstvo se nebude vyjadřovat."

Úřad potvrdil, že dostal podnět, a upozornil, že posuzuje postup nemocnice, a nikoli konkrétního pracovníka. Na ukončení prověřování má devět měsíců, přičemž tato lhůta se může prodloužit nejvýše o tři měsíce. Pokud zjistí pochybení, může úřad uložit povinnost odstranit nedostatky a může také uložit pokutu, popřípadě zákaz výkonu zdravotnického povolání, a to nejvýše na rok. Pokud je poskytovatelem právnická osoba, zákaz výkonu zdravotnického povolání lze uložit jejímu odbornému zástupci.

List Pravda před třemi lety psal o případu operace nesprávného kolena, za kterou nemocnice v Nitře dostala pokutu 8000 eur. Pacient, někdejší prvoligový fotbalista František Rapan, kterému tehdy bylo 77 let, žádal odškodnění 100.000 eur.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání