Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 12°C

Zdrcující smrt chirurga Libora Paši v Norsku: Truchlí jeho blízcí, kolegové i pacienti!

Přední český chirurg Libor Paša zemřel na dovolené v Norsku.
Přední český chirurg Libor Paša zemřel na dovolené v Norsku.  (Autor: zdroj Úrazová nemocnice v Brně, profimedia.cz)
Autor: VaB - 
18. května 2022
05:00

Excelentní člověk a uznávaný lékař. Tak popisují lidé chirurga Libora Pašu, který tragicky zemřel při dopravní nehodě v norském tunelu Steigen. Byl přednostou Kliniky traumatologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v brněnské Úrazové nemocnici. Truchlí pro něj jeho blízcí, kolegové i pacienti. 

Chirurg Libor Paša byl jedním z průkopníků novějších metod artroskopií. Řadu let byl také lékařem národního týmu basketbalistek. V neděli odpoledne ale tragicky zemřel poté, co se v Norsku jeho vozidlo s dalšími čtyřmi Čechy srazilo s traktorem. K nehodě došlo v osmikilometrovém tunelu Steigen.

Paša byl společně s ostatními na cestě na letiště, odkud měli odletět z dovolené zpět do Brna. Nehoda si celkem vyžádala čtyři lidské životy, jeden z cestujících skončil v kritickém stavu v norské nemocnici. Celkem výprava čítala deset českých turistů, kteří v Norsku společně rybařili.  

Tragédie pro rodinu i kolegy

„Po stránce odborné, zejména v oblasti artroskopií, byl velice uznávanou osobností nejen v rámci ČR, ale i okolních zemích. Nikdy nezkazil žádnou zábavu, byl to velmi společenský člověk, kterého bylo všude plno v tom dobrém slova smyslu. Je mi to strašně líto,“ sdělil Radek Veselý, primář oddělení traumatologie.

Z tragédie se vzpamatovávají i kolegové. „Zrovna ráno jsem na něj myslela při vizitě,“ popsala Andrea Lišková, hlavní sestra ÚN. „Je to tragédie pro Úrazovku, protože to byla osobnost. Uměl si užít života, hodně cestoval, žil rodinou. Byl bezesporu vzorem i pro své kolegy,” dodala. Nemocnice v druhém patře hlavní budovy zřídila pietní místo s kondolenční knihou.

Lidé smutní

Stejně tak se na sociálních sítích objevují desítky zarmoucených vzpomínek na Libora Pašu. „Odešel kolega a kamarád. Vždy mi byl v artroskopiích nedostižným vzorem, hodně jsem se od něho naučil. Je to velká tragédie a obrovská ztráta pro českou traumatologii. RIP Libore,“ napsal na Facebooku zdravotník Jiří.

„Libor byl výtečnej chlap, fantastickej traumatolog, artroskopista, znalec vína, moderní člověk a profesor se spoustou skvělejch žáků. Jestli jste ho někdo (zejména Brňáci) znali, prosím zavzpomínejte a dejte si dvojku třeba Mikrosvínu,“ přidává se na Twitteru „Docent Sandokan“.

Mezi dalšími jsou zřejmě i pacienti profesora Paši. „R.I.P. pane doktore. Koleno mi slouží, akorát tu transplantaci menisku už mi udělá někdo jiný,“ smutní Marie. „Pan DOKTOR Paša byl kapacita a profík, díky jeho zákrokům mám kolena bez bolestí. Škoda takových lidí,“ píše Mara na Twitteru.

„Měla jsem tu čest poznat ho osobně, stejně tak obě mé kolena, která jen díky němu zvládají všechny výšlapy na Petřín a ostatní cíle, které si vytyčím.. S panem profesorem jsem si sedla i lidsky a jeho tragická smrt je pro mě neuvěřitelný šok. Upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ popisuje své vzpomínky na doktora Lenka.

Pacient ( 29. května 2022 14:07 )

Já jsem taky toho názoru, že museli jet velmi rychle. To je osud.
A zase takový dobrák to nebyl, pacienty si vybíral.

Dagmar Poláčková ( 29. května 2022 13:03 )

Bývalá pacientka: já na pana primáře Pašu nemám dobrý názor, ani dobrou vzpomínku. Po těžkém úraze jsem po telefonické domluvě za ním jela skoro přez celou republiku a doufala, že mi pomůže. Bohužel mi řekl, po prohlédnutí rentgenových snímků,že operovat nelze. Vymluvil se na důvod,který nebyl vůbec pravdivý. Potvrdili mi to jiní lékaři a ortopedi. Ani mi nic nevysvětlil a ani neporadil.
Asi jsem nepřispěla ..., tak co by se se mnou zdržoval.
Někteří sportovci si ho vychvaluji, ti na to mají, ale obyčejný pacient u něj nemá šanci. Jako lékař, měl pomáhat všem bez rozdílu !!!
Hold na každého jednou dojde.
Já ho nelituji.

risan ( 18. května 2022 14:00 )

vjel zezadu do vlečky traktoru ..

sorgedoktor ( 18. května 2022 11:42 )

De mortui nihil nisi bene.../ O mrtvych nic spatneho/.Ono lzeš pripustit, ze traktoe mohl vjet do protis­meru­.Samoz­rejme podle ztdemolovaneho osob. auta to vypada, ze pan doktor jel dost rychle...

risan ( 18. května 2022 10:56 )

to není vůbec těžké odhadnout podle fotek zrušeného auta. pan Paša jel jak arogantní čuník .. , nedodržoval rychlost a to se mu vymstilo. Většina tunelů v Norsku jsou nevábné na hrubo vyvrtané černé díry v žule, která pohlcuje světlo, s úzkými pruhy a obvykle velmi špatně osvětlené, často bez pruhů a občas tam zatéká voda. pán to napálil zezadu do vlečky traktoru, který jel pravděpodbně podle předpisů, což je v Norsku běžné. To jen někteří arogantní čecháčci si myslí, že dodržovat rychlost nemusí, že to zvládnou. Nejhorší je, že takový arogantní idiot zabil další lidi.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání