Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Záchrana na poslední chvíli! Mladý pár vyrazil do Jeseníků v teniskách a kraťasech

Autor: VaB - 
1. února 2022
20:04

Neskutečný hazard se životem předvedla mladá dvojice, která se v naprosto nevyhovujícím oblečení vydala na túru v Jeseníkách. Na kost promrzlé je zachránila Horská služba, záchranu však stěžovalo velmi nepříznivé počasí. Vše mohlo skončit daleko tragičtěji.

Poslední lednový víkend byl na území republiky ve znamení velmi silného větru a studeného počasí. Horská služba (HS) i média s předstihem varovaly před tím, jak nevlídné a nepříjemné počasí nás čeká. Mladý pár ale nelenil a v neděli vyrazil na výlet z Ovčárny v Jeseníkách.

Horské záchranáře pak oslovil dispečink záchranné služby Olomouckého kraje s žádostí o pomoc s hledáním silně podchlazené ženy a muže na nedalekém hřebeni. Nemohli pokračovat v cestě a potřebovali rychlou pomoc. Jelikož horští záchranáři znají svůj terén nejlépe, dali se do práce. Nejdříve zavolali podchlazenému muži a snažili se získat co nejvíc informací o tom, kudy se ženou šel, aby zjistili, kde se nacházejí.

Nemohli jít dál

„Mladá žena však už byla natolik vysílena podchlazením, že nebyla schopna pohybu,“ uvedla Horská služba s tím, že jim nakonec záchranáři řekli, ať zůstanou, kde jsou.

Hned nato se vydali na cestu. Celou akci by velmi usnadnila aplikace Záchranka, která dokáže s přesností na metr určit polohu zraněných a záchranáři pak mají o starost méně s hledáním. Tu ale mladí lidé neměli.

„Naštěstí existuje způsob, jak se k GPS souřadnici dostat i bez aplikace,“ dodávají záchranáři s tím,že jim v tom pomohl kolega. Ten promrzlému muži zaslal odkaz, který se po otevření aktivoval a zaslal mu přesnou polohu.

Legíny, kraťasy, tenisky…

Záchranáři pokračovali v pátrání po promrzlé dvojici. Sněhu sice na hřebenu nebylo moc, místy byly ale velké návěje. „Proto čtyřkolku radši zaparkovali asi 200 metrů od místa a dál šli pěšky. Když dorazili k mladému páru, bylo hned jasné, co je špatně,“ popisují s tím, že dvojice byla na tak náročnou túru naprosto nepřipravená.

„Muž se třásl zimou, měl pouze legíny, přes ně kraťasy, větrovku a na nohou měl tenisky a sněžnice. Neměl ani rukavice. Podobně na tom byla jeho družka, která ležela na zemi zabalená v izolační alu-fólii, kterou dostali od kolemjdoucích skialpinistů, kteří poté pomáhali se zásahem,“ popisují záchranáři.

Následně je zabalili do teplých bund a ženu do dalších fólií a hypotermického vaku. „Proč se naši aktéři rozhodli pokračovat v cestě, když jim muselo být nejpozději při nastoupání na hřeben jasné, že není dobrý nápad pokračovat, nevíme. Naštěstí vyvázli jen s lehkými omrzlinami,“ doplňují.  

balcarova3 ( 2. února 2022 15:16 )

Takových trotlů potkáváme i v Krušných horách dost. Vyjedou si svým vozem značky Golf do hor a vyrazí do sněhu v teniskách, kalhotách nad kotníky a bundičce do pasu. No blbec zůstane blbcem. A pak potřebujou zachránit.

sasa vs.cenzor ( 2. února 2022 11:00 )

tady NENÍ co řešit - stejně jako potkat v Prosinci Jednostopé vozidlo ( motocykl, skútr) na silnici jelikož Zákon je PASKVIL a DISKRIMINUJE řidiče osob. + nákl aut !
-mít povinnost zimní pneu - přitom motorek + skútrů se to netýká, ale jsou stejnými účastníky sil. provozu !

sasa vs.cenzor ( 2. února 2022 10:53 )

nejdříve Obvinit - za § Obecné ohrožení - jelikož OHROZILI záchranáře na životě a celý IZS a posléze tvrdě VYMÁHAT !

ptacek5 ( 2. února 2022 09:17 )

nechala bych je to celé zaplatit.

msml20 ( 1. února 2022 21:34 )

V blázinci dali vycházku?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud