Sobota 21. května 2022
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno 22°C

Za brutální vraždu Verunky (†8) dostal Stanislav Večeřa doživotí: Před soudem žadonil o smrt

Autor: VaB - 
25. ledna 2022
14:54

Před 26 lety odsoudili na doživotí bestiálního vraha a úchyla Stanislava Večeřu. Dostal ho za vraždu osmileté Verunky, kterou přepadl v lese. Sám žadonil o trest smrti. Nakonec ho vykonal sám na sobě. V cele na Mírově se oběsil. Dívku v lese zneužil, tloukl paličkou na maso, škrtil, a když se snažila utéct, dostihl ji a ubodal několika ranami nožem. To všechno prý proto, že nebyl schopen uspět ve vztahu s dospělou ženou.

V létě, 28. července 1995 vyrazila Verunka B. (†8) ze Ženklavy na Novojičínsku na kole za tatínkem do práce. Mířila do Štramberku. V Ženklavském lese ji ale přepadl a z kola srazil v minulosti už odsouzený zloděj a násilník Stanislav Večeřa. V lese byl už nějakou dobu, číhal tam na svou potencionální oběť. Vybavil se paličkou na maso, nožíkem, páskem s karabinami a posilnil se lahví vodky.

Když Veroniku srazil z kola, odtáhl ji do křoví a začal ji osahávat a líbat. Dívenka se ale vší silou bránila. Proto ji několikrát udeřil paličkou do hlavy a také ji chvíli škrtil připraveným páskem. Jenomže pak se mu osmiletá holčička vysmekla a dala se na útěk. Proti dospělému muži neměla šanci, Večeřa ji dostihl a pěti ranami nožíkem ubodal. Poslední rána směřovala přímo na srdce.

Na číhané v lese nebyl poprvé, v lese měl i své oblíbené místo, kde v dlouhých chvílích škrábal nožem o strom. Nedaleko bylo i koupaliště, v letních horkých dnech tam tak mohl potkat mnoho nezletilých.

Poznali ho svědci

Když se dcera u tatínka neukázala, začala se rodina strachovat, že se jí něco mohlo stát. Brzy proto její zmizení nahlásili na policii. V lesíku nejdříve našli její pohozené kolo, později pak tělo dívenky. „Už jsem toho zažil dost, ale na její oči, na žalostný výraz v její tváři nikdy nezapomenu!“ prohlásil tehdy jeden z nálezců těla. Poloha, v jaké byla holčička nalezena, nasvědčovala sexuálnímu násilí.

Pátrání po pachateli bestiální vraždy nakonec nabralo rychlý spád. Svědci totiž vypověděli, že poblíž lesní pěšiny viděli muže, jehož popis odpovídal několikrát odsouzenému Večeřovi. Když si pro něj policisté přišli k němu domů, odmítal se vzdát a bránil se. Nakonec nastoupila zásahová jednotka, která ho zpacifikovala a zadržela.

Při výslechu se nakonec k vraždě nezletilé přiznal. „V životě jsem neměl pohlavní styk. Několikrát jsem se o něj pokoušel, ale když k němu mělo dojít, odešlo mi ztopoření. Tu dívenku jsem tenkrát nezneužil proto, že by mě přitahovala svým věkem, ale spíš proto, že jsem si na starší netroufal,“ uvedl při výslechu Večeřa.

Když mu jeho poslední známost nevyšla, rozhodl se, že si pohlavní styk musí vynutit násilím. „Třeba tím, že jí přiložím nůž ke krku, nebo ji omráčím ranou paličky do hlavy,“ měl říct kriminalistům.  

Žadonil o trest smrti

Večeřa byl v minulosti několikrát soudně trestaný recidivista. V roce 1981 ho poslali na šest a půl let do vězení za pohlavní zneužití dívky. Po propuštění se zabydlel v Kopřivnici, kde se také narodil. Tři roky před vraždou pak ve městě srazil z kola osmiletou dívku.

V lednu 1996 začal soudní proces. Před soudem nic nezastíral, ke všemu se doznal. Soud mu za vraždu uložil doživotí, Večeřa ale prosil o trest smrti. Ten už v té době ale trestní zákoník neznal. Nakonec finální rozsudek vykonal sám na sobě, protože 15. února v cele na Mírově spáchal sebevraždu.

Některé zdroje z té doby hovoří o tom, že ho k sebevraždě nedohnalo svědomí, ale spíše zoufalství. Vrazi dětí a také pedofilové to mají ve vězení těžké. Večeřa měl být šikanován, protože, jak je známo, trestanci vrahy dětí nenávidí.

mika ( 26. ledna 2022 12:18 )

proto bych hlasovala pro obnovení trestu smrti a to všemi deseti!!!! Takový ubožák a kolik lidí je kvůli němu zničeno. Kdyby dostal pořádný trest hned poprvé, mohla holčička žít!!!! Jak to že ho neléčili??? Šlendrián.

wp3t ( 25. ledna 2022 18:45 )

Tohle půjčit na hraní rodičům a příbuzným Verunky na neomezeně dlouhou dobu.

padrino ( 25. ledna 2022 17:29 )

Chudák holčina,co se jí v hlavě odehrávalo,když před ním utíkala. 😢

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání