Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Srdce Adámka se zastavilo kvůli vdechnutí krve: Znalec posoudil děsivou tragédii v Pardubicích

Autor: DH - 
11. ledna 2022
20:22

Soudní znalec Jan Boháč v případu třech obžalovaných zdravotníků v pardubické nemocnici, kteří před soudem stanou kvůli Adámkovi, jenž po rutinní operaci skončil v kómatu, označil za příčinu zástavy vdechnutí krve. Dušení trvalo moc dlouho a způsobilo těžké poškození mozku. Lékaři a zdravotníci podle něj nepostupovali správně.

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal na lůžkové části dětského oddělení masivně krvácet z operační rány a následně upadl do kómatu. Lékařka a dvě zdravotní sestry z dětského oddělení podle obžaloby nepostupovaly správně, dvě jsou obžalovány z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, další sestra z neposkytnutí pomoci. Všechny zavinění odmítly.

Podle znalce měl chlapec zůstat na dětském oddělení a měl být k němu přivolán specializovaný lékař z ORL. Do té doby měl být v poloze v předklonu, aby nevdechoval krev, nemělo se s ním hýbat a měl být zklidněn. Prvotní ošetření měla vést lékařka dětského oddělení, která měla službu, měla aktivně řídit zdravotní sestry. Na oddělení bylo vybavení pro odsávání krve z úst. Místo toho však matka s dítětem začala odcházet na ORL ambulanci, ta však byla v noci uzavřená.

Zdravotní sestry podle znalce postupovaly v první fázi správně, utíraly chlapci krev a přivolaly lékařku. Další postup byl však chaotický. ARO tým v první fázi nebylo nutné volat, ten zasahuje v případě ohrožení životních funkcí, což nastalo až později, příhoda zprvu nebyla život ohrožující.

Znalec také uvedl, že k vdechnutí krve s největší pravděpodobností došlo až na ambulanci ORL, kam dítě s matkou odešlo. Krvácení zřejmě podpořil přechod o dvě patra níže a přemístění z čekárny do ambulance. K resuscitaci přivolaný lékař chlapce intuboval, později intubaci upravil lékař ARO. Vlastní intubace ale nebyla příčinou kritické situace. Předcházela ji zástava srdce, proto bylo nutné dítě resuscitovat. Podle znalce by byla pravděpodobnost lepší prognózy vyšší, kdyby lékařka dětského oddělení jednala správně.

Video: Neuvěřitelné záběry lékařky z Pardubic: Adámka (10) nechala krvácet a šla dál! Upadl do kómatu a má poškozený mozek!

Video  Neuvěřitelné záběry lékařky z Pardubic: Adámka (10) nechala krvácet a šla dál! Upadl do kómatu a má poškozený mozek!  - Jitka Pecharová, Blesk
Video se připravuje ...

Obžalobě čelí i nemocnice jako právnická osoba. Její vina podle obžaloby spočívá v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů.

Chlapcova rodina se domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco zvýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

Jednání bylo odročeno na 22. února, kdy mají být vyslechnuti další dva znalci. „Pokud bude výslech uvedených znalců proveden, lze předpokládat ukončení dokazování a odročení hlavního líčení již za účelem závěrečných řečí a vyhlášení rozhodnutí," uvedl soudce Karel Gobernac.

sorgedoktor ( 15. ledna 2022 14:39 )

Podle mne je to trochu slozitejsi...V oklresnich nemocnicich po tonsilektomii lezi dite zpravidla na odd. nosnim, usnim a krcnim.Detska lekarka a sestry byly postaveny do situace, kterou nezvladly.Jinak teda krveceni ctvrty den po zakroku je dostz vyjimecna situace.

zuzakirsch ( 14. ledna 2022 19:35 )

Ta kr.va bude léčit dál. To je vrchol.

jajas ( 11. ledna 2022 20:40 )

Naprostá tragédie! Doktorka i sestry měly dostat zákaz vykonávat svou profesi....a ještě dělají, že to není jejich zavinění....pro mne jednoznačné neposkytnutí zdravotní pomoci......tečka.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud