Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Zavřeli je kvůli podvodům: Přímo z vězení pak obrali o miliony další stovky lidí!

Policisté dopadli v Hondurasu Čecha, který kradl starožitnosti. (Ilustrační foto.)
Policisté dopadli v Hondurasu Čecha, který kradl starožitnosti. (Ilustrační foto.)  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
6. října 2021
16:41

Měli si odpykávat tresty za podvody, ale místo toho páchali další. Dva muži ve vězeňských mundúrech a jedna žena na svobodě měli společně připravit stovky lidí o částku bezmála 5 milionů korun!

Trojice podvodníků měla podle policie během půl roku předloni podvést 650 lidí z celého Česka. Muži věznění právě za podvody nabízeli spolu s ženou, která jim na svobodě pomáhala, elektroniku přes internetové bazary i fiktivní e-shopy, které sami založili. Přestože zákazníci za objednané zboží zaplatili předem, nikdy zboží neobdrželi. O případu informovala mluvčí policie v Královéhradeckém kraji Iva Kormošová.

První ze zjištěných poškozených byl z Královéhradeckého kraje. Hradečtí kriminalisté následně na případu spolupracovali i s kolegy z Karlovarského kraje. „Lze předpokládat, že během dalšího vyšetřování, budou prokázány obviněným i další skutky a škoda bude narůstat,“ uvedla Kormošová.

Podvodníci podle kriminalistů na zasílání plateb za objednané zboží používali buď účty, které založili na různé osoby bez jejich vědomí, nebo účty tzv. bílých koní. Takto přijaté platby byly poté převedeny na kryptoměny do bitcoinových peněženek obviněných. Další škodu, ale nehmotnou, podle policie způsobili firmám, na které fiktivně e-shopy založili. „Tyto firmy tak vystavili nebezpečí vymáhání pohledávek vzniklých v souvislosti s provedením objednávek a poškození jejich dobrého jména,“ uvedla Kormošová.

K obviněným policie také uvedla, že oba muži trestnou činnost prováděli z vězení, kde se potkali a kde si odpykávali tresty za podvody. „Žena, která byla přítelkyní staršího z mužů a byla na svobodě, jim pomáhala,“ dodala Kormošová.

Policie skupinu obvinila z podvodu a poškození cizích práv a staršího z mužů navíc z maření výkonu úředního rozhodnutí. Všem třem hrozí v případě prokázání viny až osm let vězení.

Policie nabádá při koupi zboží u neprověřených prodejců na internetu k obezřetnosti. Zboží by v takovém případě zákazníci neměli platit předem, ale využít možnosti nákupu na dobírku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání