Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Daniela, která v Chorvatsku ztratila paměť, pomoc ze Slovenska nechce: Rázný krok rodiny!

Autor: ran - 
25. září 2021
16:34

Slovenka identifikovaná jako Daniela A. (57), nalezená nedávno v Chorvatsku ve zbědovaném stavu, setrvává i nadále v tamní nemocnici, pečují o ni neurologové a psychiatři. Žena sice komunikuje, o pomoc rodné země ale zatím neprojevila zájem. Konzulátu se nicméně povedlo spojit se s její rodinou na Slovensku. 

Nejdříve se nevědělo, kdo žena, která záchranářům na chorvatském ostrově Krk ani nedokázala říct, jak se jmenuje, vůbec je. Když ji záchranáři našli bez dokladů i telefonu, byla po celé noci strávené venku dehydratovaná, dezorientovaná, měla menší ránu na tváři a trpěla ztrátou paměti. S pomocí lidí na sociálních sítích z téměř celého světa byla po 10 dnech nakonec identifikována jako Daniela A. ze slovenského Trenčína. 

57letá Daniela, která se v životě měla věnovat výrobě šperků, jež prý nosila i slavná Brigitte Bardot, tráví nyní čas v chorvatské Rijece v péči lékařů, zejména psychiatrů a neurologů. Ačkoli je slovenská ambasáda připravena jí kdykoli pomoci, Daniela o ni zatím podle noviny.sk neprojevila sebemenší zájem. Slovenštinu ale ovládá, což zjistili už chorvatští policisté, když se na ni pokusili slovensky promluvit.  

„Paní se aktuálně nachází na psychiatrickém oddělení v nemocnici v městě Rijeka. Mohu potvrdit, že je v dobrém zdravotním stavu,“ uvedl policejní inspektor Dejan Hrijac. „Kontaktovali jsme policejní oddělení i nemocnici. Všude tedy o naší nabídce pomoci vědí,“ řekl televizi k záležitosti slovenský velvyslanec v Záhřebu Peter Susko. Daniela sice trpí ztrátou paměti, svéprávnosti ale zbavena nebyla. „Paní je zdravá, není zraněná, takže může i cestovat. Je tedy na ní a vašem velvyslanectví, jak se domluví, co dál,“ doplnil Hrijac.  

Konzulovi v Záhřebu se nakonec povedlo spojit s Danielinou rodinou na Slovensku. „S její sestrou jsme se dohodli na nějakých dalších krocích. Ale zároveň platí, že rodina si nepřeje žádnou medializaci, takže ty kroky vám při nejlepší vůli nyní nemohu specifikovat,“ doplnil Susko. 

Krátce předtím, než se turistka ztratila, utratila svých posledních 100 kun, které měl u sebe, v jedné kavárně. S personálem měla hovořit dobrou angličtinou, říkala, že žila v anglickém Birminghamu a míří za přáteli. Pak následovala noc, po níž Danielu našli záchranáři sedět v kamenitém svahu nad pobřežím. Policie zatím celý případ nevyšetřuje jako trestný čin.

Video Daniela A. (57) sice komunikuje, o pomoc rodné země ale zatím zájem neprojevila. Slovenské úřady jsou ale připravené. - Reprofoto/TV JOJ

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání