Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno, déšť 15°C

Další útok medvěda na člověka na Slovensku: Napadený muž se k incidentu odmítá vyjádřit

Autor: ran - 
16. září 2021
16:25

Na Slovensku za poslední měsíc evidují už třetí útok medvěda na člověka. Napadení vyvázli bez vážných poranění, v červnu ale u našich východních sousedů šelma už jednu osobu i zabila. 

O čerstvém incidentu informovalo vedení města Žiar nad Hronom. Medvědice doprovázená medvíďaty napadla jednoho muže v katastru obce Lutila, vzdálené 4 kilometry od města. Muž si podle webu topky.sk ze střetnutí odnesl odřeniny, rozhodl se ale nekontaktovat policii, lékařskou pomoc také nevyhledal. Podle slovenského webu se napadený muž k útoku nechce vyjadřovat.

Samotný Žiar má zkušenosti s přítomností medvědů i v hranicích města. Podle žiarského zastupitelstva byla šelma zpozorována v okolí místní nemocnice a v kukuřičném poli. Vydalo varování pro lidi. „Upozorňujeme obyvatele, aby nechodili do těchto částí města, nevenčili tu psy. Uvědomili jsme policii a státní ochranu přírody,“ uvedlo město.

K věci zveřejnila vyjádření i policie. „Hlídky lokalitu monitorují, o případu byl okamžitě vyrozuměn odborný pracovník, specialista na medvěda hnědého. Občany žádáme, aby se v uvedené lokalitě z bezpečnostních důvodů nepohybovali. Pokud zvíře zpozorujete, okamžitě volejte na linku 158,“ napsala banskobystrická policie.

Za poslední měsíc je to již třetí útok medvěda na člověka. První se odehrál v Dúbravě, kde medvědice v lese zezadu srazila procházející osobu, stála nad ním a řvala mu do ucha. Muž se snažil na obranu v leže křičet, medvědice nakonec odešla.

Další napadení za poslední měsíc zažila 58letá učitelka Erika, která si z útoku odnesla zranění krku, ramen a stehna. V tomto roce jde už o osmý útok medvěda na člověka.

V červnu dokonce došlo i k první smrti po útoku zvířete. Stalo se to v Liptově, šelma napadla muže na procházce. „Při pitvě bylo zjištěno, že zemřel na následky poranění, která odpovídají zraněním způsobeným útokem medvěda,“ uvedla žilinská krajská policejní mluvčí Gabriela Kremeňová.

Státní ochrana přírody zatím podle topky.sk „neplánuje měnit strategii v regulaci počtu jedinců medvěda hnědého. Řešení je v aktivní sekci problémových jedinců v kombinaci s dalšími opatřeními v lokalitách výskytu“. Podle úřadu medvědi na Slovensku přemnožení nejsou.

 

nemocna ( 29. září 2021 19:41 )

Neměl tam co dělat když věděl že se v tom místě potuluje medvědice s medvídaty, kdo ví co měl za lubem že tam schválně šel a se psem, kde žijí medvědi nemají co dělat lidi je to jejich území, lidé se nemůžou roztahovat všude, potom se diví že se medvědi přibližují k městům když nemají ve svém klid a potravu, lidé vysbírají kde co houby, ovoce, aj. lidé jsou přemnoženi ne medvědi! Střelit do palice by měli Vás bergene a frantacizek daněk je už bez kabelu, zbavil se jej sám, ale který blbec si vzal do obory kabel a nechal jej tam válet se neví, ten by potřeboval potrestat

bergen ( 29. září 2021 19:06 )

Jsou přemnožení stejně jako divoká prasata a vysoká.Střílet.

frantacizek ( 16. září 2021 18:59 )

NEODBORNĚ napojí... mi tam vypadlo

frantacizek ( 16. září 2021 18:56 )

šicki by nás ale zajímalo, který myslivec a proč tu chodí s kablem do lesa, nebo že to vzal jemu je snad šickim jasné..

frantacizek ( 16. září 2021 18:54 )

to je nic! Tu u nás na Velké Moravě od rána mediálně řešíme tohoto daňka,který lítá po Hukvaldech s kabelem-prodlužkou na hlavě. Nebo jak se napojí na nějakou tu elektro trafo stanicu u pumpy, tak je po něm. A to tu nikdo nechce..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání