Středa 26. ledna 2022
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Lidem chodily podezřelé balíčky semínek z Číny: Záhadu řešila i FBI. Banální vysvětlení!

Autor: ran - 
18. července 2021
19:13

Záhadné balíčky se semínky nejrůznějších rostlin zkoumaly vlády zemí i FBI. Domněnky o tom, proč lidem chodí podivné nevyžádané zásilky z Číny, byly různé. Od kontaminace neznámou látkou, přes pokus o zničení přírody zavlečením invazivních rostlin až po nekalou obchodní taktiku. Pravý důvod je ale možná zcela prozaický.  

Tisíce údajně nevyžádaných zásilek dostávali v poslední době lidé v některých státech USA, ve Velké Británii, ale i jinde po světě. Balíčky obsahovaly semínka rozličných rostlin, vyšetřovatelé identifikovali celkem 14 druhů. Byl mezi nimi rozmarýn, hořčice, levandule, máta i kapusta.

Protože balíčky mívaly anonymního odesílatele z Číny a některé z nich byly nadepsány jako šperky, začalo vznikat podezření, že se jedná o cílený útok s cílem zavléct do Ameriky, Británie i semena, která se mohou invazivně rozšířit a nadělat velké problémy.

Všech 50 amerických států v režii ministerstva zemědělství vydalo varování před tím, aby lidé semínka sázeli do země. Panovaly obavy, že mohou být kontaminované neznámou látkou a mohou způsobit nevratné změny na životním prostředí, včetně ohrožení veškeré divoké přírody.  

Investigativní novinář Chris Heath z časopisu Atlantic ale přišel s tím, že vše může být úplně jinak. Jeho první domněnka byla, že se jedná o nekalou obchodní taktiku čínských obchodníků, jak napsal web deníku Mirror. Někteří totiž ve snaze zlepšit si postavení v internetových vyhledávačích nabízejí zcela jiné, hodnotnější zboží, než které pak skutečně rozesílají. Sami si ho na internetu objednají a pak ho rozešlou na náhodně zvolené adresy.

Po rozhovorech s desítkami příjemců záhadných zásilek ale Heath nakonec dospěl k názoru, že pravý důvod vzniklé paniky bude něco zcela jiného. Ukázalo se prý, že v mnoha případech balíčky ve skutečnosti nebyly nevyžádané! Lidé se mu přiznávali, že se během pandemie z nedostatku jiných činností vrhli na zahradničení. Kvůli až několikaměsíčním zpožděním v doručování pak na objednávku zapomněli.

Heath se pře s ministerstvem

„S dětma jsme pekli, šili a dělali další takové věci... Nikam a za nikým jsme nechodili, dřepěli jsme doma. A tehdy nás to napadlo: třeba bychom si mohli něco zasadit!“ řekla jedna z účastníků Heathových rozhovorů Shayne Dugganová. Novinář se domnívá, že lidem se zkrátka objednávky vypařily z hlavy. 

Ministerstvo ale novinářově vysvětlení nevěří. „Stojíme si za tím, že je vysoce nepravděpodobné, aby si tisíce lidí doslova po celé planetě objednaly semínka a buď na ně zapomněly nebo o nich lhaly,” uvedl Osama El-Lissy z jednoho z úřadů amerického ministerstva zemědělství podle Mirror.

krapotkin ( 18. července 2021 23:45 )

Blesku, jsi stejnej jako naše televizní stoky. Ty taky vysílají do nekonečnaty samé staré filmy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání