Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Belgického Ramba (†46) našli mrtvého: Nejspíš se zastřelil!

Aktualizováno -
20. června 2021
19:30
Autor: ČTK, ran - 
20. června 2021
18:32

Na východě Belgie v neděli našli tělo, které podle policie patřilo Jürgenu Coningsovi (†46), vojáku a pravicovému extremistovi, po němž od poloviny května pátraly úřady. Oznámila to prokuratura s tím, že voják pravděpodobně spáchal sebevraždu.

Conings uprchl 17. května s autem naloženým automatickými puškami, granáty a dalšími těžkými zbraněmi a hrozil smrtí známému virologovi, který prosazoval zavádění přísných koronavirových restrikcí. Coningsův útěk spustil masivní pátrací akci, která byla až dosud neúspěšná.

Zastřelil se?

Podle prvního ohledání se Conings zřejmě zastřelil. Prokuratura uvedla, že to ještě bude muset potvrdit další expertiza. Tělo se našlo v lesích národního parku u vesnice Dilsem-Stockem, v místech, která policisté začali prohledávat, protože poblíž našli opuštěné vojákovo auto.

Pátrání po Coningsovi hýbalo několik týdnů celou Belgií a otřáslo rovněž tamní politickou scénou. Uprchlík byl považován za velice nebezpečného, tisíce lidí mu ale zároveň vyjadřovaly podporu, zejména kvůli silně rozšířenému odporu proti omezením spojeným s šířením koronaviru. Kritice čelila rovněž belgická armáda, jež podle mnohých selhala při monitorování extremistických tendencí ve vlastních řadách.

Conings byl elitní voják a střelecký instruktor, který v průběhu května odcizil z armádního skladu, kam měl přístup, samopaly, granáty i raketomety, a vyhlásil, že má spadeno na virology „za ničení země“ covidovými opatřeními a také na muslimskou menšinu v zemi. 

Živého ho nedopadli

Na obrovské akci s cílem dopadnout ho živého nebo mrtvého s Belgií spolupracovaly i jednotky z Německa a Nizozemí, napsal list Brussels Times. V průběhu pátrání našli v lese Coningův bivak, žádné jiné stopy po uprchlíkovi ale ne. Až do neděle, kdy „Ramba“ našli mrtvého turisté.  

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání