Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

U chorvatských břehů se objevil žralok! Dvoumetrový predátor plaval na mělčině v dovolenkovém ráji Čechů

Autor: jel - 
12. června 2021
13:42

Nepříjemný zážitek mají za sebou obyvatelé chorvatského ostrova Korčula. Přímo u pobřeží zátoky Kněže totiž plaval obrovský žralok! Šlo o žraloka modrého, který se zatoulal na mělčinu a nemohl se dostat zpět. Spatřit tohoto predátora na Jadranu je však naštěstí opravdu vzácné. Podle odborníka z Institutu oceánografie a rybolovu ve Splitu Branka Dragičeviće je šance na setkání s nebezpečným žralokem asi taková, jako že vyhrajete v loterii.

Žralok modrý, který se objevil v zátoce Kněže, byl uvězněný na mělčině, byl dezorientovaný a nemohl zpět do moře. V případě, že predátor uvízne na mělčině, se podle Dragiviće nedokáže dostat zpět do hluboké vody ze dvou důvodů. Jednak protože nemůže plavat dozadu a za druhé, protože musí neustále plavat, aby mohl dýchat, a nemůže se zastavit. 

„V takovém případě je potřeba zvířeti pomoci, vytáhnout ho a zavést kousek hlouběji. Je ale jasné, že to lidé dělají neradi, vzhledem k tomu, že jde o žraloka,“ popsal odborník pro chorvatský server Dnevnik. Žraloci modří dosahuji délky až tří metrů a vážit mohou až 400 kilo.

Expert také uvedl, že žralok modrý má samozřejmě velké zuby a když s ním budete zápasit, tak vás kousne a může vám ublížit, nevyprovokovaný útok od něj ale spíše nehrozí.

Žraloci modří jsou navíc ohroženým druhem, protože jsou oblíbení u lovců. Každý rok lovci chytí 10-20 milionů těchto zvířat. Ten, který se objevil u pláží Korčuly, měl ale štěstí. Rybáři mu z mělčiny pomohli a pustili jej zpět do moře.

Ačkoliv je výskyt žraloků v Chorvatsku opravdu výjimečný a ještě výjimečnější je, pokud na někoho zaútočí, v minulosti se několik takových případů objevilo. „Poslední případ útoku byl před 10 až 15 lety. Tehdy na ostrově Vis zaútočil na slovinského potápěče,“ uvedl Dragović.

 

yokky ( 13. června 2021 22:43 )

To byl Pepa,sumec z Lipna😁­😁😁😁👍👍👍­🆒🆒🆒🆒🆒😅­😅😅😅🤓🤓🤓­🤓🤓🤓🤠🤠🤠­🤠🤠

jajsemgrut ( 13. června 2021 00:07 )

😆😆😆😆🤣🤣🤣 Starý, ale furt dobrý 👍👍👍

tulip ( 12. června 2021 22:26 )

Přesně to samé,co napsal krtek,jsem si pomyslela taky.

krapotkin ( 12. června 2021 18:06 )

Je to jenom paryba, která lidi nepapá. Má radši chobotnice a na lidi, speciálně na Čechy zvysoka kaká.

ov21 ( 12. června 2021 16:30 )

podle novinářů stejně jedí jen české učitelky, takže normalni člověk by se neměl bát....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání