Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Sériový vrah přezdívaný „Povolžský maniak“ má na svědomí přes 20 seniorek: Policie zadržela podezřelého

Chytila ruská policie sériového vraha přezdívaného „Povolžský maniak“?  (Autor: Úřad vyšetřování Ruské federace)
Autor: ČTK, jel - 
2. prosince 2020
13:46

Ruská policie zadržela v Kazani osmatřicetiletého Radika Tagirova, o němž se domnívá, že by mohl mít na svědomí desítky vražd ruských seniorek, které se odehrály v Povolží a na Uralu v letech 2011–2012. Sériový vrah s přezdívkou „Povolžský maniak“ má na svědomí mezi 19–32 vraždami a léta unikal spravedlnosti.

Policie Tagirova podezírá z 26 vražd starších žen ve 12 regionech země, píše ruský server Meduza. Zadržený se prý u výslechu přiznal a rozplakal. Zatčení podezřelého z vražd seniorek v Povolží a na Urale ve středu potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková. Jeho jméno ani přesný počet obětí, z jejichž smrti ho vyšetřovatelé podezírají, neuvedla.

„V letech 2011–2012 v Povolžském a Uralském federálním okruhu došlo k sérii vražd starších lidí. Neznámý (člověk) uškrtil více než 20 osamělých žen,“ uvedla v prohlášení Volková. Vrah podle ní využíval důvěry penzistek, když se vydával za zaměstnance komunálních nebo sociálních služeb. Jakmile pronikl do bytu, ženy uškrtil a ukradl jejich úspory.

Video Ruská policie zřejmě zadržela „Povolžského maniaka“ - Úřad vyšetřování Ruské federace

Server Kommersant píše, že vraždící lupič měl na sobě vždy rukavice a na podlahu rozsypal čisticí prostředky, aby ztížil práci policejním psům. Server Meduza připomíná, že „Povolžskému maniakovi“ je připisováno od 19 do 32 vražd v Kazani, Samaře, Saratovu, Čeljabinsku, Jekatěrinburgu a dalších městech. Další zdroje uvádějí, že jeho obětem bylo od 75 do 90 let.

Podle serveru BBC je Taginov bývalý zámečník a v minulosti byl již trestán za krádež. Nebohé stařenky pak uškrtil páskem od županu a nebo elektrickými kabely.

Jak se policii po letech pátrání podařilo přijít na stopu údajnému sériovému vrahovi, zatím není jasné. Volková zmínila, že vyšetřovatelům pomohly vzorky DNA, které odebrali na místech činů. 

Policie za informace vedoucí k dopadení „Povolžského maniaka“ nabídla v roce 2017 odměnu tří milionů rublů (přes 866.000 korun). Během let, kdy ho nemohla dopadnout, se v Rusku spekulovalo, že je buď ve vězení za jiný zločin, nebo už nežije.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud