Pondělí 18. leden 2021
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, sněžení -3°C

Za holčičku (†9 týd.) v Trevíru zapalují svíčky. Šílenec skončil ve vazbě, přibyli zranění

Aktualizováno -
2. prosince 2020
16:23
Autor: ČTK - 
2. prosince 2020
11:00

Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Informovala o tom agentura DPA. Zběsilá jízda centrem města na západě Německa si vyžádala pět obětí. Soud dnes rozhodl, že 51letého Němce pošle do vazby, nikoli na psychiatrickou kliniku, informovala agentura DPA.

„Mluví s námi,“ řekl ve středu agentuře DPA mluvčí trevírské policie. Co muž přesně u výslechu řekl, ale komentovat nechtěl.

Muž, který se v Trevíru narodil a žije v jeho blízkosti, najel v úterý odpoledne podle dosavadních poznatků úmyslně na pěší zónu v centru města, kličkoval po ní a mohutným vozem typu SUV srážel kolemjdoucí. Jeho čin si vyžádal pět obětí a podle dnes aktualizovaných informací také 18 zraněných. Předchozí údaje z úterního večera hovořily o 14 zraněných.

Mezi mrtvými je i devět a půl týdne staré dítě. Původně policie mylně uváděla, že měl kojenec devět měsíců. Další obětí šílené jízdy se stal i 45letý otec děvčátka. Jeho matka a její další rok a půl staré dítě skončily se zraněním v nemocnici. Zemřely také tři ženy ve věku 25, 52 a 73 let. Všechny oběti pocházely z Trevíru.

Šest lidí bylo zraněno těžce, potvrdil dnes vrchní státní zástupce v Trevíru Peter Fritzen a dodal, že počet mrtvých zůstává na pěti. Pravděpodobný pachatel je tak podezřelý z vraždy v pěti případech a z pokusu o vraždu a nebezpečného ublížení na zdraví v 18 případech, uvedla agentura DPA.

Pieta za oběti sražené řidičem SUV v německém Trevíru (2. 12. 2020)Pieta za oběti sražené řidičem SUV v německém Trevíru (2. 12. 2020) | Reuters

Soudce rozhodl: Vazba, nikoliv psychiatrie

Řidiče se policistům podařilo zadržet zhruba čtyři minuty po prvním nouzovém volání.

Státní zastupitelství případ vyšetřuje jako několikanásobnou vraždu, pokus o vraždu a vážné ublížení na zdraví. Podle prvních informací muž trpí psychickou nemocí. Soudce se nicméně rozhodl, že ho nepošle do psychiatrického detenčního zařízení, ale uvalí na něj vazbu.

Podle vyšetřovatelů zatím nejsou k dispozici žádné indicie nasvědčující tomu, že čin byl motivován politicky či nábožensky. V době spáchání byl muž opilý. V krvi měl 1,4 promile alkoholu.

Německá média tvrdí, že neměl 51letý Němec stálou adresu a v poslední době přespával ve voze, který mu zapůjčil přítel. Právě s ním vjel v úterý na pěší zónu.

Zajišťování stop v centru Trevíru dnes skončilo a policie zrušila uzávěru. Podle Rogera Lewentze, ministra vnitra spolkové země Porýní-Falc, v níž město leží, se v automobilu ani jinde nenašel žádný dopis, v němž by se muž k činu hlásil a vysvětloval motiv. Ministr také dnes uvedl, že se podobnému činu jednotlivce dá jen stěží zabránit.

Primátor: Absolutní bezpečnost neexistuje

Pokud by se letos konaly vánoční trhy, byly by nyní u vjezdu na pěší zónu podle trevírského primátora Wolframa Leibeho protiteroristické betonové bloky. Kvůli pandemii covidu-19 se ale trhy letos nekonají. I kdyby na místě ale zábrany byly, mohl by si ale řidič podle Leibeho najít jiný cíl. „Absolutní bezpečnost neexistuje,“ uvedl.

U římské brány Porta Nigra, která je památkou UNESCO a symbolem města, se dnes uskuteční pietní akt. Už od úterý lidé chodí uctívat oběti také do místního dómu, který stojí nedaleko místa činu.

Další videa
Články odjinud