Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

Končí tým bojovníků s pašeráky! Šéfka Pavla Říhová: Arogance, výhrůžky, naschvály

Autor: Alexandra Vetkovská - 
26. listopadu 2020
05:20

Pašeráci a kšeftaři s chráněnými zvířaty, trofejemi a výrobky z nich se radují. Tým pěti inspektorů oddělení CITES, který jim šlapal na paty, končí. I s šéfkou Pavlou Říhovou.

Video Tajná nahrávka z Berouskova zooparku smrti: Před měsícem jsem prodal šest tygrů, říká záhadný muž - Four Paws

Odhalení nelegálního obchodu s produkty z tygrů, rohy nosorožců, vzácnými papoušky či plazy. Na tom a řadě dalších kauz se podílel špičkový tým odborníků z České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Teď odchází.

Hon na čarodějnice

Důvod? „Chování k podřízeným plné arogance, výhrůžek, naschválů, hledání chyb a důvodů, za co sejmout… Říká se tomu bossing? Nebo hon na čarodějnice?“ objasňuje na svém facebookovém profilu Pavla Říhová, která na ČIŽP strávila 27 let profesního života.

Video Ludvík Berousek o obvinění s kšeftování s tygřím masem - Jan Doležal, Jan Jedlička

Její tým vedení úřadu kritizoval za snahu oddělení CITES zrušit. K tomu zatím nedošlo, protože ministerstvo životního prostředí reorganizaci ČIŽP pozastavilo. Přesto podle Říhové vedení inspekce vytváří nepříjemné podmínky. „…už se tu prostě pracovat nedá.

Nejde jen o aktuální situaci se zrušením či nezrušením oddělení, problémy se stupňují skoro tři roky, prakticky od úspěšné kauzy obchodu s tygry,“ objasňuje na sociální síti s tím, že bez potřebného zázemí a opory nelze inspektorskou práci kvalitně vykonávat. 

Jejich velké případy

Tým Pavly Říhové pomohl rozprášit gang Ludvíka Berouska nejml., který prodával vysloužilé tygry. Inspektoři tak učinili přítrž tygřím jatkům. Opakovaně se jim také dařilo zajišťovat u pašeráků vzácné ary Learovy. O tyto papoušky nyní pečuje Zoo Praha. Zachycovali rovněž nelegálně převážené rohy nosorožců, kůže velkých koček atd.

Víte, že?

Obchod s ohroženými druhy je podle Interpolu čtvrtou nejvýnosnější kriminální činností a Česko je považováno za jednu z významných pašeráckých křižovatek světa.

Vyjádření vedoucího: Nenašli jsme společnou řeč

„K práci týmu pod vedením paní Říhové jsem měl své výhrady, detaily z pracovně-právních vztahů a interní komunikace ale nebudu ventilovat do médií. Chtěl jsem určité změny, bohužel jsme nenašli společnou řeč. Dobře si uvědomuji zásluhy paní Říhové v oblasti tzv. wildlife crime, nicméně agenda CITES je podstatně širší a na inspekci se na ní podílelo a podílí několik desítek inspektorů. Stejně tak tomu bude i po odchodu zmíněného týmu, inspekce problematiku agendy CITES zajistí,“ řekl Erik Geuss.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud