Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno, déšť 11°C

Absolutní zkáza: Po bleskových záplavách zůstali mrtví i obrovské škody

Autor: ran - 
4. října 2020
14:56

Alpské oblasti v pátek a sobotu zasáhly extrémně silné deště, pátrací akce a práce na odstraňování škod pokračují i v neděli. V jihovýchodní Francii a na severu Itálie se rozvodnily řeky a strhávaly domy i silnice. Stále se pohřešuje nejméně 10 osob, Itálie eviduje dva mrtvé.

V oblasti za několik hodin napadly desítky až stovky milimetrů srážek. „Bezprecedentní katastrofa, událost, jakou jsme neviděli po více než sto let,“ tak podle webu Franceinfo.fr zhodnotil situaci starosta města Nice Christian Estrosi.

Právě oblast kolem centra Azurového pobřeží je z francouzských regionů nejhůře postižena. Silný déšť tam začal už před pátečním polednem a srážkové úhrny za desetihodinový úsek se pak vyšplhaly až k 500 milimetrům.

Výsledkem byla povodňová vlna, která strhávala mosty i celé domy, přerušila dodávky proudu a některé obce odstřihla od světa. Podle informací agentury AFP bylo v neděli ráno ve francouzském departementu Alpes-Maritimes v terénu na 1 000 hasičů, kteří odstraňovali škody a zajišťovali pohřešované. Do pátracích akcí jsou zapojeny i stovky záchranářů a příslušníků ozbrojených sil.

Podobný vývoj hlásilo vícero italských regionů, zejména Údolí Aosty a Piemont. Podle agentury ANSA některá místa zaznamenala rekordní srážkové úhrny, když za „několik málo hodin“ spadlo tolik deště jako běžně za šest měsíců. Materiální škody se prý vyšplhají na desítky milionů eur.

Italské úřady evidují dva mrtvé. V Údolí Aosty zahynul 53letý velitel sboru dobrovolných hasičů, v sousedním Piemontu zemřel 36letý muž, když rozvodněná řeka Sesia odnesla auto, v němž seděl i se svým bratrem. Ten se dokázal zachránit.

Šéfové některých zasažených regionů vyhlásili kvůli živelní pohromě kalamitní stav, přičemž poukazovali na „enormní škody“. Italský premiér Giuseppe Conte avizoval, že jeho vláda situaci věnuje „maximální pozornost“.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud