Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Unesl, zneužil a zabil půlroční Barborku: Teď chtěl Oplištil na svobodu, soud rozhodl

Kriminalista Miloslav Dočekal před ubytovnou kde došlo k hrůznému činu  (Autor: Martin Pekárek)
Autor: DH, ČTK - 
14. srpna 2020
16:23

Pražský krajský soud v pátek smetl ze stolu žádost Jaroslava Nývlta, který chtěl opustit ochrannou ústavní léčbu. Nývlt, dříve Oplištil, v roce 1990 unesl, znásilnil a zavraždil sedmiměsíční holčičku. Ve vězení byl 25 let, teď je v ochranné ústavní léčbě. V červnu jeho žádost zamítnul Okresní soud v Mladé Boleslavi.

Se zprávou přišel server iDnes.cz, rozhodnutí soudu je podle něj pravomocné. Nývltův obhájce podal po vynesení rozsudku v Mladé Boleslavi na místě proti rozsudku stížnost. Jaroslav Oplištil si nechal úředně změnit jméno, nyní se jmenuje Jaroslav Nývlt.

Podle znaleckého posudku ochranné léčení splnilo účel a postačí ambulantní léčba. Nývltova nebezpečnost pro společnost je podle znalce minimalizována. Jeho další pobyt v ochranné léčbě by podle něj riziko recidivy nesnižoval. Podle státního zástupce je ale Nývltova porucha trvalá, a je tak možné ji pouze tlumit léčbou, nikoliv zcela odstranit. Státní zástupce proto u okresního soudu navrhoval, aby soud žádost odsouzeného zamítl.

Soudkyně mladoboleslavského soudu v odůvodnění rozsudku uvedla, že Nývlt může být pro společnost hrozbou, ačkoliv jeho další léčba už zřejmě nepřinese žádné zlepšení. Nývlt u soudu uvedl, že na svobodě má zařízené zázemí i plány, co bude dělat.

Oplištila, nyní Nývlta, soud kvůli vraždě miminka v minulosti uznal vinným z trestných činů únosu, znásilnění a vraždy. Odsoudil ho k úhrnnému trestu odnětí svobody na 25 roků. Už předtím byl muž víckrát soudně trestán, naposled za sexuální delikt. Nebezpečnost jeho jednání zhodnotil soud jako mimořádně vysokou, proto zvolil trest vězení v maximální výměře 25 let.

Nývlt, dříve Oplištil, v roce 1990 unesl malou Barborku přímo z nemocnice a na ubytovně ji pak znásilnil, zranil a nakonec i zadusil. Policie mu zaklepala na dveře ráno, v ten moment už bylo miminko dávno mrtvé a leželo pod jeho postelí. Dostal trest 25 let, nyní je v psychiatrické léčebně v Kosmonosích. Postoupil chemickou kastraci. 

Pollo ( 14. srpna 2020 21:20 )

Je to jeho práce, i když by na to asi neměl každý žaludek.

altmanova ( 14. srpna 2020 19:07 )

ty seš pako...

starypes ( 14. srpna 2020 18:49 )

Ten jeho obhájce musí být stejný dobytek jako on.

fikusek11 ( 14. srpna 2020 17:53 )

Ty máš choutky.

fikusek11 ( 14. srpna 2020 17:52 )

Ten se měl houpat na prvním kandelábru.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud