Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Osudová záměna: Místo limonády vypil Roman výluh z muchomůrky! Nalila mu ho máma

Autor: chm - 
30. července 2020
06:00

Tak to se jen tak nevidí. Jihočeskému houbaři Romanovi K. z Českých Budějovic se náhle udělalo zle. Není divu! Chvíli předtím vypil limonádu s dvěma deci výluhu z muchomůrky červené, který mu omylem naservírovala vlastní matka…

Málem osudová záměna. Máma nalila do napůl vypité sklenice svému synovi další dvě deci limonády. Jenže sáhla po špatné lahvi! Místo limonády vzala výluh z muchomůrky červené, který se používá jako léčivé mazání na bolavé klouby.

Po vypití nápoje si Roman prožil perné chvíle. „Nejprve jsem byl ospalý, pak jsem náhle zrudl a prudce se mi rozbušilo srdce,“ popsal.

Neradno podcenit!

Roman přečkal nepříjemné chvíle několik minut v křesle, než se mu konečně ulevilo. S prosbou o radu, zda ho nečekají případné další zdravotní potíže, se poté Roman raději obrátil na mykologa Jaroslava Malého (50).

Ten případ zveřejnil na houbařských internetových fórech, kde vyvolal pozdvižení. „Jednorázové požití malého množství muchomůrky červené není obvykle nebezpečné, má hlavně psychotropní účinky, ale není radno ji podceňovat,“ napsal Malý.

Už je mu fajn

Roman sice halucinace neprožíval, ale do skoku mu rozhodně nebylo. Po ujištění, že následky na něm vypití výluhu nezanechá, se mu definitivně ulevilo. Teď už bere situaci s humorem. „Asi se mě mamča už chtěla zbavit,“ zavtipkoval na účet maminky, která je ze všeho ještě teď vyděšená.

Co dělat při otravě houbami:

1) Pokud máme důvodné podezření na otravu houbami, je nutné co nejrychleji vyvolat zvracení.

2) Ihned poté je vhodná konzultace s toxikologickým informačním střediskem, abychom zbytečně nealarmovali záchrannou službu.

3) Pokud se otrava potvrdí, je potřeba co nejrychleji přivolat lékařskou pomoc. Před příchodem lékaře se doporučuje podávat aktivní uhlí a hodně pít.

4) Velmi důležité je zajištění vzorků hub, případně vzorky stolice nebo zvratků, ze kterých se dá odhalit zdroj otravy.

Proč je muchomůrka červená jedovatá?

Muchomůrka červená patří mezi ozdoby našich lesů, ale pokud si ji někdo dopřeje k jídlu, nemusí se mu to vyplatit. Obsahuje totiž jed muskarin. „První příznaky otravy nastupují 30 až 180 minut po snězení houby. K typickým projevům otravy nepatří jen halucinace a poruchy vědomí, ale také hysterie, zmatenost, otupělost, nepozornost…,“ popsal Jaroslav Malý s tím, že po požití vyššího množství houby může ve výjimečných případech dojít i ke smrti člověka.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud