Muži tonoucímu v rozvodněné Orlici bylo možné pomoct! Někdo však odnesl záchranné lano!

Autor: ČTK, VaB - 
3. července 2020
10:17

Muž (†22) skočil v Ústí nad Orlicí do rozvodněné řeky a začal mít potíže.  Kamarádi se mu snažili pomoci. Hodili mu i záchrannou podkovu, u té ale chybělo lano! Policie se případem zabývá, podle předsedy Asociace vodní turistiky a sportu Petra Ptáčka má zloděj lana na smrti muže svůj nezanedbatelný podíl.

Policie prověřuje utonutí dvaadvacetiletého muže v Ústí nad Orlicí. V pátek skočil u jezu do rozvodněné Tiché Orlice. Jeho tělo se našlo až v neděli asi kilometr po proudu. Záchranná souprava, která je u jezu umístěna, a má ji tvořit pěnová podkova s připevněným lanem, nebyla kompletní. 

„V době, kdy mladík do řeky skočil, byla ve schránce záchranná podkova, ale nebylo tam lano,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Policie zjišťuje, komu záchranná souprava patří, kdo ji spravuje a kdy ji naposledy kontroloval.

Podle předsedy Asociace vodní turistiky a sportu Petra Ptáčka lidé v místě neštěstí hodili muži podkovu do jezu, bez lana mu však nepomohla. 

„Tyto pomůcky, které jsou nainstalované i na dalších nebezpečných jezech, se stávají terčem vandalství, i když mají zachraňovat životy. Kradou se lana, někdy se i nařezávají, pálí se záchranné podkovy,“ uvedl Ptáček. Podle něj měl zloděj v Ústí nad Orlicí podíl na smrti jiné osoby.

Hasiči s pomocí potápěčů a lezců a policisté prohledávali řeku od pátku do neděle. Proud byl po deštích velmi silný, hloubka dosahovala tří až čtyř metrů. Výstražná tabule u jezu upozorňuje na možné tragické následky koupání na tomto místě.

Záchrannými prvky vybavil některé rizikové jezy státní podnik Povodí Labe v roce 2015. S varovnými tabulemi instaloval pěnové podkovy s téměř třicetimetrovým lanem.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud