Zázrak: Chlapeček (3) přežil pád z 29. patra! Pod okny věžáku ho našla jeho babička

Autor: jel - 
20. června 2020
09:37

Začátkem června v Číně vypadl teprve tříletý chlapeček z okna mnohapatrového domu. Zřítil se z výšky asi 90 metrů. Dítě měla hlídat jeho babička, ta však místo toho běhala po pochůzkách. O to větší byl její šok, když dítě po návratu našla ležet před domem.

Dítěti, které se vyhnulo téměř jisté smrti, místní média přezdívají Jang Jang. Jeho pád z obrovské výšky údajně zbrzdily stromy pod okny, ty chlapečkovi zřejmě zachránily život.

Jang Jangův zdrcený otec řekl reportérům, že jeho syn měl být doma s babičkou, protože on a jeho manželka byli v práci. Babička si na deset minut odběhla něco zařídit a dítě nechala v bytě bez dozoru. Takto krátká doba stačila k tomu, aby se stala tragédie. Když se babička vrátila, nikde svého vnuka neviděla a ke svému zděšení zjistila, že je otevřené okno, které ale bylo v době jejího odchodu zavřené!

Chlapeček na okno zřejmě vylezl po kuchyňské stoličce, při pádu z obrovské výšky se kriticky zranil. „Moje matka ho našla v květinovém záhonku. Když ho uviděla, začala hystericky křičet a plakat,“ řekl v slzách otec dítěte čínským novinám. Po devíti dnech se však lékařům povedlo Jangův stav stabilizovat.

Ředitel nemocnice doktor Cou Kuo-ťin řekl, že Jang Janga přivezli v kritickém stavu, měl mnoho modřin a krvácel, měl rány na plicích a zlomená žebra i otřes mozku a pohmožděné ledviny. Naštěstí se  ho i tak podařilo zachránit!

frantacizek ( 24. června 2020 13:31 )

tíhové zrychlení 9,81 m/s, zbytek už dále z výpočtů.

frantacizek ( 24. června 2020 13:30 )

jinak jsem počítal s veličinami - h=90m, v1 = 42 m/s, alfa úhel jsem dal 45 stupňů, to prohnutí těžko spekulovat, m chiňanka těch 10kg, t1 tam výše 4,24 s

můžeš si to taky zkusit propočíst, do rovnic už dosadíš snadno.

frantacizek ( 24. června 2020 13:27 )

nezobrazilo se mi to zase celé, tak tedy:

ou + 8 g x ta nová výška h2, to celé děleno 2g (tíh. zrychlení)

Jak jsem to teď počítal, tak z čísel už by měl být mrtev při dopadu na tu větev, nehledě na další pád v tomhle nějakém čase z té větve dolů v nějaké rotaci. Ale jak víš, tak i při pádu letadla občas jeden, dva účastníci zájezdu přežijí.

frantacizek ( 24. června 2020 13:18 )

pak se dá samozřejmě ještě dále počítat s rychlostí odrazu od té větve, na kterou chiňan dopadl, a tam se dá spekulovat o rychlosti ve směru vodorovném nebo svislém - šikmý vrh.
Tady to nejde zakreslit na vodorovné a svislé osy, následně pak spojit do obdelníku, což ti dá dva úhly. Ten základní je svírající kmen stromu a větev, na kterou malý chiňan dopadl - alfa. A pak ten řekněme alfa s čarou, který se utvořil po prohnutí větve, na kterou dopadl směrem ke kmeni stromu. Ten zjistíš snadno výpočtem 180 stupňů - ten základní úhel alfa, o kterém můžeme taky ale jen spekulovat.
Z toho pak sinus alfa = sin (180stupňů - ten základní úhel alfa)
a dále pak cosinus alfa = cos (180 stupňů - ten základní úhel alfa)
Pak už můžeš vypočíst i rychlost toho vodorovného pohybu pádu malého chiňana - kdyby se po té větvi jakože jen svezl
sin alfa s čarou = v vodorov děleno ta základní výše vypočtená rychlost
v vodorov je pak tedy sin alfa s čarou x ta jeho rychlost 42 m/s

no a zlomil-li větev a padal po ní dolů, tak to vypočteš:

cos alfa s čarou = v směrem dolů děleno zase ta základní výše vypočtená rychlost, přičemž v směrem dolů je pak tedy cos alfa s čarou x ta jeho rychlost 42 m/s.

Pak se dá ještě vypočíst i čas dopadu na zem po pádu na větev pomocí dvou kvadratických rovnic:

polovina g (tíh.zrychlení) x delta t (čas) na druhou + v pádu dolů x delta t (čas) - ta nová výška h2 od větve dolů na zem = 0 (první kvadratická rovnice)

g x delta t na druhou + 2 x v (pádu dolů) x delta t - 2 x ta nová výška h2 = 0 (druhá kvadratická rovnice)

první kvadratickou pak vynásobíš 2, aby se ti dobře vypočetl diskriminant 4 x v (rychlost dolů) na druhou + 4 g (tíhové zrychlení) x 2 x ta nová výška h2 = vysledný diskriminant 4 v (rychlost dolů) na druhou + 8 g (tíhové zrychlení) x ta nová výška h2

tohle pak zasadíš do rovnice o čase toho pádu delta t po nárazu na větev směrem dolů, tedy:

delta t = -2 v (rychlost dolů)+ odmocnina 4 v (rychlost dolů) na druh

frantacizek ( 24. června 2020 12:48 )

2000m omluva..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud