Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Zataženo, déšť 11°C

Lékaři a sestry utekli před koronavirem a nechali staroušky bez pomoci: V domově zůstala jen jedna ošetřovatelka

Autor: yks, ČTK - 
13. dubna 2020
11:22

Desítky seniorů zůstaly bez péče poté, co personál soukromého domu s pečovatelskou službou v polské metropoli Varšavě vzal do zaječích. Na vině byl strach z nákazy nemocí covid-19, kterou onemocnělo několik tamních klientů. O desítky z nich se nakonec starala jediná ošetřovatelka.

Ředitelka odešla a je v karanténě a několik klientů nakazil koronavirus. Personál domova s pečovatelskou službou ve varšavské čtvrti Mokotow si to vyložil jako pokyn k rozchodu. Lékaři, sestry ani pečovatelé prostě nepřišli do práce. O pět desítek tamních klientů se marně pokouší postarat jedna jediná vyděšená zdravotnice.

Nebýt toho, že se ozval její manžel, Jacek Pieśniewski, pro polský portál Gazeta Wyborcza, možná by tam byla sama navždy, protože momentálně podle něj nemá čas ani zvednout telefon. „Nedokážu si představit, co se stane, jestli jí okamžitě někdo nepomůže,“ řekl deníku Pieśniewski.

Případem se už na popud tamního vojvody zabývá oblastní prokurátor. Domovu hrozí pokuta, ovšem problém přetrvává i nadále, protože šest ze sedmi osob, které měly na vojvodův pokyn přijít nešťastné ženě pomoci, vůbec nedorazilo. Podle Piesniewskiho měl personál na místě k dispozici jen jednu kombinézu a je docela klidně možné, že v objektu jsou už desítky nakažených klientů.

Polsko ke 12. 4. evidovalo 6 674 osob nakažených koronavirem. Celková bilance obětí byla 232.

 

 

levandulova ( 13. dubna 2020 21:39 )

Presne tak. Lekar ani sestra nema povinnost ohrozovat svuj zivot. Zamestnavatel ma povinnost zajistit bezpecnost prace. Jen proto, ze nasi zdravotnici jsou u nas leta decimovani nezajmem verejnosti o jejich spatne prac.podminky a mizerne platy, jsou proste zvykli sve praci obetovat vse, sli I za techto podminek do prace, ze riskovali sve zivoty bez ochrannych pomucek. Tohle ale neni samozrejmost a vy byste si to meli uvedomit!

ivoadler ( 13. dubna 2020 17:58 )

To je holt ta komerční sociální péče. Když to jde samo, tak jo, ale s problémy na nás nechoďte. Že se jedná o Poláky jen podtrhuje pokrytectví celé takové služby.

gurke ( 13. dubna 2020 17:35 )

Politici si po léta zvyšovali jen diety . A na pandemii sra li,i přesto že už před lety bylo jasné že brzy tato situace nastane. A podle toho to teď takhle všude dopadlo. Tak pro mě jsou to sprostý koritářský Sfi ňe.

jajas ( 13. dubna 2020 17:31 )

No bezva! A právě Poláci? Takový pobožný národ? Se furt křižují a obracejí oči k nebo a v prý " miluj svého bližního jako sám sebe....." No evidentně bohu moc "nevěří" a při první příležitosti prostě zdrhnou, bůh nebůh. No neva, však až tam všichni pomřou, tak zase poprosí boha o odpuštění.....se z toho fakt picnu.

Grizelnis ( 13. dubna 2020 17:18 )

Tvl a co jak9???Se mám pos.rat???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud