Guru Jára je vinen z dalších šesti znásilnění: Trest ale nedostal, dál žije na Filipínách

Autor: ČTK, VaB - 
31. března 2020
13:08

Krajský soud ve Zlíně v úterý uznal Jaroslava D. alias guru Járu a jeho spolupracovnici Barboru P. vinnými z dalších šesti znásilnění. Zakladatel ezoterické školy Poetrie se jich podle obžaloby s přispěním Barbory P. dopustil v letech 2004 až 2007 na studentkách školy. Trest odnětí svobody soud dvojici pro neúčelnost neuložil, oba už byli dříve za jedno znásilnění odsouzeni na 5,5 roku a pět let vězení. Oba jsou stíhaní jako uprchlí, od roku 2015 pobývají v imigračním detenčním zařízení na Filipínách, v zemi žádají o azyl.

Na vynesení rozsudku neměli novináři přístup. Kvůli opatřením, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy koronavirem, je do budovy soudu nevpustila justiční stráž. Úterní rozsudek není pravomocný, žalobkyně a obhájce Barbory P. si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání, Járův obhájce se proti rozsudku na místě odvolal. O výsledku hlavního líčení informovala státní zástupkyně Iveta Eichlerová. Dvojici kladla za vinu sedm znásilnění, jedno z nich se však podle soudu prokázat nepodařilo a obžalované v tomto případě viny zprostil. 

Nyní devětačtyřicetiletý guru Jára podle obžaloby ženy na různých seminářích takzvaně odháčkovával. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle státního zastupitelství nyní pětačtyřicetiletá Barbora přivedla dívky do stavu bezbrannosti a guru na nich vykonal soulož. Podle obžaloby se u některých žen poté projevila posttraumatická stresová porucha.

Státní zástupkyně ve své závěrečné řeči uvedla, že z výpovědí všech svědkyň jednoznačně vyplynulo, že osobou, která prováděla odháčkování, byl Jára, a to ve spolupráci s Barborou P. „Domnívám se, že dívky nebyly schopny ovládat své tělo a rozhodovat o svém jednání,“ řekla Eichlerová. Část žen se podle ní souloži bránila pohyby nebo slovně. 

Obhajoba tvrdí, že odháčkování bylo tantrickou praktikou, nikoliv znásilněním. Obhájci jsou přesvědčeni o nevině svých klientů a požadovali, aby byli očištěni. Gurův obhájce Michal Krčma ČTK řekl, že soudkyně hodnotila s výjimkou jednoho žalovaného znásilnění důkazy jednostranně v neprospěch obžalovaných. „Proti odsuzujícím výrokům jsem proto podal odvolání přímo do protokolu,“ uvedl Krčma.

Podle rozsudku se guru Jára v roce 2009 dopustil i pomluvy, když vyvěsil v jednom z okresních měst v Čechách letáky s informacemi o lékařce, která podle jejich textu způsobila smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na webových stránkách Poetrie. Soud ženě přiznal náhradu škody za nemajetkovou újmu přesahující 400.000 korun. Další poškozené s jejich žádostmi o náhradu škody odkázal na civilní řízení.

Za znásilnění jedné ženy už Nejvyšší soud potvrdil dvojici tresty 5,5 roku a pěti let vězení. Krajský soud však předloni dvojici odsoudil i za dalších pět případů. Vrchní soud následně část verdiktu zrušil a vrátil věc do Zlína, za prokázané považoval pouze jedno znásilnění. Na základě odvolání žalobkyně krajský soud řešil i další dva případy údajného znásilnění, u nichž původně dvojici zprostil obžaloby. 

havran2 ( 31. března 2020 13:32 )

Uříznout mu šulina,už si svoje odpracoval !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud