Děsivé video z českých silnic: Brutální nehoda očima viníka i zadržení řidiče s pistolí za pasem

Autor: ČTK, VaB - 
9. ledna 2020
17:20

Jízda v protisměru, předjíždění přes plnou čáru, bezohledné chování, mobil i alkohol za volantem. Tak dopravní policisté zhodnotili rok 2019. Podle nich na silnicích zemřelo a vážně se zranilo méně lidí než v předchozích letech. Naopak ovšem přibylo dopravních nehod. Mezi nejčastější příčiny nehod patří nevěnování se řízení nebo jízda v protisměru. V roce 2020 se chtějí zaměřit na nepozornost za volantem nebo třeba na plynulý dálniční provoz. Podařilo se jim také obměnit vozový park. Zveřejnili také otřesné video, na kterém jsou vidět tragické nehody.

Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, o 18 méně než v roce 2018. Je to třetí nejnižší počet obětí od roku 1961. Na středeční tiskové konferenci to oznámil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Na dosavadní minimum klesl počet těžce zraněných, kterých loni bylo 2110, meziročně o 355 méně. Naopak téměř o 3000 na 107.572 stoupl počet dopravních nehod. 

„To, co se na českých silnicích děje, je celospolečenským problémem. Musí se jím zabývat všechny orgány veřejné sféry,“" řekl k situaci na tuzemských silnicích ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Mezi nejčastější příčiny nehod podle něj dlouhodobě patří zejména nevěnování se řízení, nepřizpůsobení jízdy okolnostem nebo povrchu vozovky či jízda v protisměru. Stoupající počet nehod je podle něj způsoben také rostoucím provozem. 

Video Rok 2019 pohledem dopravní policie - Policie ČR

Nejtragičtějším měsícem minulého roku byl srpen, během kterého na silnicích v zemi zemřelo 62 lidí. Nejméně obětí si nehody vyžádaly v lednu, bylo jich 25.

Vedle počtu těžce zraněných se snížil i celkový počet zraněných, a to o 1280 na 23.935. Se stoupajícím počtem nehod se postupně zvyšuje i výše způsobených hmotných škod. Loni je pojišťovny vyčíslily na 6,84 miliardy korun, meziročně o 290 milionů více. 

Celoroční počty mrtvých na silnicích klesaly vytrvale od roku 2008, s výjimkou let 2014 a 2015. V letech 2016 a 2017 se počet obětí havárií opět snížil, přičemž rok 2017, kdy zemřelo na silnicích 502 lidí, byl nejpříznivějším od začátku sestavovaní ucelených statistik v roce 1961. Před rokem 2008 se počet usmrcených při nehodách v Česku pohyboval většinou nad jedním tisícem.

Zaměří se na řidiče s mobilem v ruce

V roce 2020 se chtějí nejen dopravní policisté zaměřit na viditelný dohled nad provozem. Dalším důležitým bodem je prevence chodců ve zviditelňování, dále posuzování míst, kde došlo k tragickým nehodám, nebo například realizace preventivních a represivních aktivit zaměřených na používání mobilů během řízení. 

Nové vybavení a auta

Policie řešila dlouhodobý problém. Měla stará auta, která už byla nevyhovující, stejně tak i motorky. V roce 2019 se jim podařilo koupit 40 kusů nových motorek BMW, stovky přístrojů na alkohol či speciální vozidla pro dopravní policii.

V roce 2020 pak policisté dostanou nové policejní octavie, další speciální auta určená k vyšetřování dopravních nehod či nové radary do aut a 15 kusů speciální techniky, která dokáže odhalit manipulaci s tachografem. To znamená, že policisté rovnou na místě zjistí, jestli řidič nákladního vozidla neporušuje přestávky. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud