Nechutný vandalismus: Na památní desku bratra Krále Šumavy nasprejovali: „Vrahu!" a poničili i pomník

Autor: ČTK - 
27. listopadu 2019
15:37

Vandal poškodil pomník a pamětní desku Bohumila Hasila, bratra tzv. Krále Šumavy, jenž převáděl lidi přes Šumavu z komunistického Československa na Západ. Pamětní deska je umístěna na zdi hřbitova v Českých Žlebech na Prachaticku. Pomník je zhruba o kilometr dál, kde Hasila v září 1950 při jednom z přechodu hranic pohraničníci postřelili, Hasil zranění podlehl. ČTK to dnes řekl autor Hasilova pomníku Pavel Horešovský.

„Je to nehoráznost a zneuctění památky," uvedl. Pomník tvoří kámen, na němž je umístěna bronzová deska s Hasilovým jménem a daty narození a úmrtí. „Vypadá to, jako když někdo desku poničil údery ostrou špičkou krumpáče," řekl Horešovský.

Pamětní desku na hřbitově v Českých Žlebech podle něj zase někdo postříkal sprejem a napsal k ní nápis vrah. Případ vyšetřovala i policie. „Věc jsme museli odložit, protože pachatel nebyl zjištěn. Pokud by se objevily nové okolnosti, opět bychom se k případu vrátili," řekla ČTK policejní mluvčí Martina Joklová.

Bohumil Hasil byl starší bratr známějšího Josefa Hasila, jemuž se přezdívalo Král Šumavy. Na přelomu 40. a 50. let minulého století převáděl lidi z Československa na Západ. On i Bohumil se stali agenty americké zpravodajské služby. Josef Hasil zemřel v půlce listopadu ve věku 95 let.

Oba bratři převáděli lidi přes hranice s Německem v šumavské části. Bariéru mezi Československem a západní Evropou hlídali členové pohraniční stráže. Někteří z nich tvoří spolek Klubu českého pohraničí, jenž usiluje o vybudování památníku pro pohraničníky socialistické armády v krušnohorském Cínovci.

cikrt ( 27. listopadu 2019 16:53 )

Zneúctění pomníku maršála Koněva je také nechutné? Vy d e b i l o v é, jak se vám hodí.

zlymikes ( 27. listopadu 2019 16:46 )

Proč nechutné? Od nepaměti se hranice hlídali a nelegální přechod se považoval za paš a byl stíhán.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud