Poprava kvůli sexuální orientaci? Vraha poslali na smrt, aby si ve vězení neužíval, potvrdil porotce

Charles Rhines (†63) byl popraven za vraždu.
Autor: ČTK - 
5. listopadu 2019
09:38

V americkém státu Jižní Dakota v pondělí popravili vězně, který před 27 lety ubodal k smrti svého někdejšího spolupracovníka v obchodu s koblihami. Charles Rhines (†63) v den vykonání verdiktu čekal na smrtící injekci dlouhé hodiny. Do poslední chvíle věřil, že se mu podaří ortel zvrátit. Porota ho totiž patrně poslala na smrt kvůli jeho homosexuální orientaci.

Poprava byla původně naplánována na pondělní odpoledne místního času (20:30 SEČ), ale třiašedesátiletý Charles Rhines zemřel po vpíchnutí smrtící injekce ve státním vězení v Sioux Falls o více než šest hodin později. Čekalo se totiž, až nejvyšší soud Spojených států odmítne poslední tři odvolání. Jedno z nich odsouzencovi právníci podali kvůli možné zaujatosti porotců vůči obžalovanému coby homosexuálovi.

Porotci v lednu 1993 odsoudili Rhinese k smrti za vraždu Donnivana Schaeffera, zaměstnance obchodu s koblihami v Rapid City, spáchanou v březnu 1992. Ve stejném obchodu o pár týdnů dříve Rhines přestal pracovat. Dvaadvacetiletého Schaeffera našli svázaného a ubodaného uvnitř obchodu, ze kterého se ztratilo asi 3000 dolarů (asi 69.000 Kč) v hotovosti a v šecích.

Rhinesovi právníci žádali nejvyšší soud, aby prověřil, nakolik mohla porotce ovlivnit skutečnost, že věděli o Rhinesově sexuální orientaci, vůči které měli předsudky.

Žádost citovala jednoho z porotců, který hlasoval pro trest smrti namísto doživotí, a později připustil, že "věděli jsme, že je to homosexuál, a mysleli jsme si, že by neměl strávit zbytek života s jinými muži ve vězení". Jiný porotce tvrdil, že kdyby Rhinese odsoudili na doživotí, vlastně by mu splnili jeho přání, protože by ho poslali tam, kam se touží dostat. Třetí porotce tvrdil, že v porotě se prý hodně debatovalo o homosexualitě, a to s velikým znechucením.

Generální prokuratura naopak argumentovala, že porota neodsoudila Rhinese k smrti kvůli sexuální orientaci, ale poté, co si poslechla záznam jeho odpudivého doznání, ve kterém přirovnával poslední záchvěvy své oběti k bezhlavému kuřeti.

I někdejší detektiv a nynější starosta Rapid City Steve Allender podle agentury AP uvedl, že porota odsoudila Rhinese i kvůli "hrůzostrašnému smíchu", se kterým popsal Schaefferovy smrtelné křeče.

Obhájci rovněž požadovali vyšetřit duševní stav jejich klienta a měli námitky proti smrtící injekci. Ale nejvyšší soud všechna tři odvolání zamítl.

Od roku 1976, kdy americký nejvyšší soud potvrdil ústavnost trestu smrti, uskutečnila Jižní Dakota pouze čtyři popravy, včetně jedné z loňského roku. Rhines byl v současné době jedním ze tří vězňů v cele smrti, připomněla agentura Reuters. Rhines je podle AFP 18. popraveným vězněm v USA od začátku roku.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud