Na Sněžce řádili vandalové! Kamenným obrazcem poškodili vzácný ekosystém

Autor: ČTK - 
5. 9. 2019
15:36

Přes noc ze středy na čtvrtek se na Sněžce objevil kamenný obrazec, takzvaná mandala. Neznámí umělci svým výtvorem o průměru zhruba šesti metrů nenávratně poničili křehký ekosystém a ohrozili i ptáky, kteří na Sněžce hnízdí. Správa KRNAP zvažuje trestní oznámení na neznámého pachatele.

Pod vrcholem Sněžky někdo ve čtvrtek nad ránem vytvořil z kamenů spirálu o průměru asi šest metrů, tzv. mandalu, čímž nevratně poničil křehký ekosystém arkto-alpínské tundry. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vyzvala svědky k poskytnutí informací. Strážci národního parku obrazec okamžitě rozebrali.

„Svým uměleckým dílem neznámí vandalové poničili jedno z nejvzácnějších míst v naší republice. Po pachatelích pátráme a uvítáme jakékoliv informace, které by vedly k jejich dopadení, uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Podle něj za takový čin hrozí pokuta až 10 tisíc korun. „Je to zásah do dochovaného prostředí mrazem tříděných půd. Zlikvidovali vegetaci, sešlapali okolí, ohrozili na Sněžce žijící či hnízdící ptáky, jako je linduška horská nebo pěvuška podhorní, uvedl Drahný. Správa KRNAP zvažuje trestní oznámení na neznámého pachatele.

Strážce národního parku na obrazec upozornil Milan Blaha, majitel České poštovny na Sněžce. „Objevil jsem to okolo deváté hodiny. Museli to udělat v noci nebo za svítání. Včera (ve středu) to být nemohlo, byl silný vítr. Byly tam vysypané dřevní piliny a to by vítr rozfoukal, řekl Blaha.

Podle něj to nikdo z místních nebyl. „Musel to udělat někdo, kdo k horám nemá žádný vztah, nějací neználci, kteří si myslí, že si mohou kdekoli dovolit cokoli. Ten, kdo to udělal, by měl měsíc za trest uklízet Krkonoše, uzavřel Blaha.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud