Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Lesy v českém podhůří se prý toulá velká puma: Buďte opatrní, varují starostové

Puma americká (ilustrační foto)  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: DH - 
15. srpna 2019
16:18

Chodí po českých lesích další puma? Možná ano. Policii z Trutnova totiž v posledních dnech zaměstnalo oznámení o pozorování kočkovité šelmy podobné pumě. Zvíře se prý volně pohybuje v lese a lidé tak mají být extrémně obezřetní. 

Varování uveřejnil starosta obce Libňatov Jaroslav Pich. Možný výskyt velké kočky ale potvrdila i policie z Trutnova.„Ve středu 14. srpna o půl sedmé navečer jsme na linku 158 přijali oznámení o možném výskytu zvířete podobného kočkovité šelmě černé barvy. Informaci nám předal řidič osobního vozidla jedoucí ve směru od obce Komárov na obec Hajnice v okrese Trutnov,“ řekl Blesku policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Podle informací Blesku mělo k blízkému setkání dojít v půl druhé ráno. „Viděli to dva kluci od nás z Hajnice, když se vraceli ráno z práce, údajně přešla přes silnici,“ přiblížil Blesku událost starosta obce Hajnice Petr Červený.

Ten se nyní má co ohánět, aby jeho spoluobčané o riziku věděli. „Rozeslali jsme hromadné SMS, speciálně jsme jednali se školkou a rozhlasem jsme vyzvali k opatrnosti,“ sdělil starosta. Podle něj má šelma v kohoutku asi metr.

Situaci v okolních lesích nyní prověřuje nejen policie, ale i tamní myslivci. Ti v oblasti hledají případné podezřelé stopy, které by zvíře podobné pumě jistě zanechalo. „Jedná se vcelku o neobvyklou událost, nicméně ji rozhodně nebereme na lehkou váhu a prověřujeme veškeré okolnosti. Zejména pak možnost útěku takového zvířete ze zajetí,“ sdělil Blesku policejní mluvčí. Jedním dechem dodal, že výskyt kočky není doposud oficiálně potvrzený. I tak se ale mají mít lidé na pozoru a případné pozorování zvířete hlásit na lince 158.

Puma se toulala i po Moravě

Podobné pozorování, jako bylo to z oblasti Trutnovska, řešili v půlce července i policisté u Pohořelic na Brněnsku. Svědek tu v lese spatřil černou kočkovitou šelmu. Údajně ji viděl na vzdálenost 150 metrů a myslivci následně skutečně podle stop potvrdili, že se s největší pravděpodobností jednalo o pumu. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud