Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Utrpení štěňátka v romské osadě: Kvůli vážné kožní chorobě ho málem ubili k smrti

Autor: chal - 
27. července 2019
18:40

Kdy už to skončí? Tuto otázku si zas a znova kladou ochránci zvířat na Slovensku. V některých oblastech země je totiž situace ohledně zacházení se zvířaty a především psy zcela kritická. Mnoho jich musí snášet týrání a nevyhovující podmínky. Poslední z řady takových případů dokonale ilustruje lidskou hloupost a bezcitnost.

Veřejností s železnou pravidelností otřásají případy týrání zvířat, ke kterým často dochází v romských osadách na Slovensku. Řada psů už za nelidské chování zaplatila životem. A co je na takových případech možná nejhorší, v roli tyranů se nezřídka objevují děti!

Německého ovčáka Alexe v jedné osadě na východě Slovenska například letos v červnu zbil železnou tyčí teprve sedmiletý chlapec. Pejska se sice ujali ochránci zvířat a on bojoval o život, po několika dnech mu ale selhaly orgány a Alex zemřel. Šlo o zanedbané štěně, které si útočník vybral za oběť, aby si zkrátil dlouhou chvíli.

O dalším otřesném případu násilí na nevinných psech informoval v úterý spolek Československý kastrační program na své facebookové stránce. „Naše dobrovolnice šla do osady zachránit dvě nemocná štěňata, živé našla už jen jedno. Ještě při odchytu začali štěně někteří místní mlátit a bít pěstmi před očima dobrovolníků,“ popsali šokující incident ochránci. Pětiměsíčního pejska Woodyho se naštěstí před agresí obyvatel osady podařilo zachránit.

Místní se Woodyho pravděpodobně pokusili zabít kvůli odpudivé kožní nemoci, kterou kvůli nevyhovujícím podmínkám pejsek trpí. Chorobu, která se projevuje ztrátou chlupů, zarudlou pokožkou a může být pro psa fatální, způsobuje roztoč trudník psí. Stejný zdravotní problém měla i fenka ze stejného vrhu, Woodyho sestra. Na rozdíl od brášky však neměla to štěstí a byla zabita ještě před příjezdem dobrovolníků.

Woodyho, stejně jako desítek dalších zubožených psů, se ujal Československý kastrační program, pejsek tak má konečně dostatečnou péči a lásku a pomalu se vzpamatovává z traumatu.

Péče o tolik psů stojí nemalé finanční prostředky. „Jen řešíme, léčíme a platíme. Tento měsíc jsou náklady na chod centra, veterinu a záchranu těchto zvířat 15 tisíc euro. Potřebujeme pomoc,“ prosí členové spolku. Účet za červenec se tak vyšplhal na téměř 400 tisíc korun! Kastrační program proto prosí veřejnost o pomoc. Dárci z České republiky mohou činnost spolku podpořit zasláním peněz na účet 3546806309/0800.

Další videa
Články odjinud