Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Pelikán vyrazil na výlet z plzeňské zoo, na přehradě u okraje města ho pak chytali hasiči a zvířecí záchranáři

Autor: zb - 
13. července 2019
15:44

Pelikán uletěl z plzeňské zoo. Na svobodě si užil ale jen několik hodin. Na přehradě ho chytili hasiči a zvířecí záchranáři a ptáka vrátili zpět do zoologické zahrady.

Pelikán využil v pátek odpoledne chvilky nepozornosti svého ošetřovatele. „Když mu chtěl zastřihnout letky, vytrhl se mu a příznivý vítr mu umožnil, aby vykroužil do výšky,“ řekl zvířecí záchranář Karel Makoň. Rybožravý pták pak dosedl na hladinu přehrady na okraji města.

„Vždy, když jsme se k němu na člunu přiblížili, pokaždé popoletěl těsně nad hladinou o kus dál. Několikrát se to opakovalo. Teprve, když jsme ho unavili a už se nemohl odlepit od hladiny, tak jsme ho čapli. Byl vysílený, ale jinak v pořádku. Na útěku i při odchytu se nezranil,“ dodal Makoň. Pelikán pak putoval zpět do zoo.

Pelikán s typickým vakem u zobáku

Žije na všech světadílech kromě Antarktidy. Je to mořský pták, kterého můžeme zahlédnout na vnitrozemských jezerech, mokřinách i v deltách velkých řek, kde hnízdí. Po vyvedení mláďat se vrací zpět na mořská pobřeží, kde má v dosahu sladkou vodu. Typický pro pelikána je jeho veliký zobák s vakem. Dospělý pták může vážit až 15 kg. Létat může rychlostí i 50 km/h.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání