Policisté připoutali ženu k mřížím: Soud je zprostil obvinění

14. 3. 2019
11:37

Soud v Uherském Hradišti ve čtvrtek zprostil trojici policistů obžaloby z neoprávněného připoutání opilé výtržnice k mříži cely. Událost se stala v únoru 2016 na policejní služebně v Uherském Hradišti. 

Muži shodně jakékoliv protiprávní jednání dlouhodobě odmítali, za zneužití pravomoci jim hrozilo až pět let vězení. Po incidentu museli odejít ze služebního poměru, dva z nich se však před nedávnem k policii vrátili. Soud proto rozhodl, že se v jejich případě budou incidentem zabývat policejní orgány, které vyhodnotí, zda se muži nedopustili kárného provinění. Rozsudek není pravomocný.

Jakub V., Ondřej P. a Miroslav V. ženu zadrželi, když v panelovém domě ničila výtahové dveře. V dechu měla přes dvě promile alkoholu. Později ji na služebně na 11 minut připoutali pouty s rukama nahoře k mřížím.

Státní zástupce Leo Foltýn původně označil zákrok policistů za neadekvátní. Dnes ale navrhl muže zprostit obžaloby, neboť údajně nedošlo k trestnému činu. V případě Miroslava V. a Ondřeje P. se však podle něj mohlo jednat o kárné provinění. Navrhl proto, aby se věcí zabývaly orgány policie, což samosoudce Jiří Přibyl usnesením povolil. Obhájci žádali u svých klientů zproštění obžaloby, jejich jednání nepovažovali za protiprávní.

Žena už dříve řekla, že se cítila bezmocná a ponížená. Na hlavní líčení nepřišla, nedostavila se ani její zmocněnkyně. Obžalovaní uvedli, že ženu připoutali, aby si kopáním a údery do mříží neublížila. Soud měl k dispozici videozáznam, který incident zachycuje. Žena požadovala náhradu nemajetkové újmy ve výši 500.000 korun, soud ji dnes s jejím nárokem odkázal na občanskoprávní řízení.

Už v dubnu 2017 uložil okresní soud Ondřeji P.  s Jakubem V. roční trest podmíněně odložený na jeden rok, Miroslavovi V. rok a půl s odkladem na dva roky. Uznal trojici vinnou ze zneužití pravomoci úřední osoby, Miroslava V. i z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby. Jeho verdikt potvrdil také odvolací soud.

Muži však uspěli se svým dovoláním u Nejvyššího soudu, který loni rozsudky okresního i krajského soudu zrušil a vrátil věc soudu prvního stupně. Nejvyšší soud označil jednání policistů za nesprávné, nedosáhlo však podle něj takové intenzity, aby bylo nutné přistoupit k aplikaci trestního práva.

banany ( 14. března 2019 14:45 )

Dobře jí tak ožralé kr.á.v.ě. Nic jiného si nezasloužila, takový podčlověk co si ožere d.r.ž.ku žádné slitování kort když ničí majetek co jí nepatří!! Ještě jí měli nakopat p.r.d.el

horalysa ( 14. března 2019 13:58 )

Potrestal bych je za neplnění policejních předpisů. Ti policajti se neučili jak se mají chovat k náslníkům? Oni nevěděli, že každému, kdo dělá nepořádek a chová se nesprávně, musí nejdříve udělal kafíčko, nalít mu decinku vína a pak se ho zeptat, zda by ho mohli opatrně a lehce k něčemu připoutat? A to si musí ještě sám rozhodnout, k čemu se chce nechat připoutat. Pokud to pánové od policie nevěděli, musí být po zásluze potrestáni.

Sittowa ( 14. března 2019 12:51 )

Jaký kretén ty policajty dostal před soud?Tomu magorovi by měli zloději ukrást auto,cigoši opíchat starou a feťáci zmlátit dítě.Potom by se snad probral....

Monikay ( 14. března 2019 12:08 )

tyhlety typy jako paní jsou nejvíc vychytralé na co si stěžovat. přišlo mi nesmyslné dělat z toho trestný čin. možná už se paní aspoň odnaučí ničit výtahové dveře. bude to jistě jemná dáma.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud