Policista zasáhl obuškem proti sběračům konopí: Nebyl to trestný čin, rozhodl soud

Autor: ČTK - 
14. 2. 2019
23:00

Liberecký odvolací soud ve čtvrtek potvrdil zprošťující rozsudek nad sedmatřicetiletým policistou Jiřím S. V září 2015 na poli v Písečné u Dobranova použil teleskopický obušek vůči sběrači legálního technického konopí. Podle předsedy odvolacího senátu Františka Jahůdky sice v první fázi jeho zákrok přiměřený nebyl, nešlo ale o trestný čin.

Rozhodnutí soudu policista uvítal. „Jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo. A doufám, že to bude využitelné i pro všechny další policisty, kteří se snaží pouze dělat svoji práci," řekl po jednání novinářům Jiří S. Podle něj je pro policistu složité provádět takové zásahy.

Za příklad uvedl dva případy z Čáslavi a Hluboké nad Vltavou, při nichž policisté utrpěli těžké zranění a jeden zemřel. "Nevíte, co řešíte, jak se ti lidé, které řešíte, proti vám zachovají," dodal.

I předseda senátu upozornil, že je potřeba takové zákroky hodnotit s ohledem na danou situaci. „Jednal (obžalovaný) ve stresu, obavě, to je třeba mít na paměti, to je třeba hodnotit," uvedl Jahůdka.

Za zneužití pravomoci úřední osoby hrozilo Jiřímu S. rok až pět let vězení, státní zástupce navrhoval podmíněný trest. Incident se stal 29. září 2015, kdy romští brigádníci na poli u Dobranova sbírali technické konopí, které neobsahuje psychoaktivní látky THC.

Šest policistů tam tehdy vyjelo na žádost kolegy z kriminální policie, aby prověřili sběr marihuany. Pochybnosti o oprávněnosti takového výjezdu ve čtvrtek zmínil i soudce. Podle něj to ale nelze dávat k tíži Jiřímu S., který jednal na pokyn nadřízeného.

Na místě policista zakročil proti jednačtyřicetiletému muži, který pomalu reagoval na výzvy policistů. Podle obžaloby neměl zákonný důvod, aby chytil muže za krk. Poté ho šestkrát udeřil obuškem, když se sběrač slovně ohradil a strčil do něj.

Nakonec policista muže kopem podrazil a společně s kolegou mu nasadil pouta. Podle soudu policista nepostupoval správně v první části zákroku proti sběrači.

„Nic ho neopravňovalo k tomu, aby k němu přistoupil a sahal na krk. Jeho jednání bylo nepřiměřené," uvedl soudce. Zároveň ale řekl, že je povinností každého uposlechnout výzvy policisty, i když ji vnímá jako nezákonnou. Na postup policisty si může stěžovat později.

Neoprávněný zásah policisty v první fázi podle názoru odvolacího soudu nebyl natolik intenzivní, aby ho bylo možné posuzovat v trestně právní rovině. „Zákrok vykazuje znaky kázeňského přestupku," uvedl Jahůdka. Poté, co sběrač do policisty strčil, byl už podle soudu Jiří S. oprávněn zákrok provést. „Konečný zásah byl důvodný," dodal soudce.

Policista už nemůže být trestán ani kázeňsky, lhůta podle soudu uplynula. Státní zástupce Martin Tvrdík o tom není přesvědčen a zvažuje, že podá dovolání. Počkat si chce na písemné odůvodnění rozsudku. „Podle toho se rozhodnu," dodal.

Další videa
Články odjinud