Havel (23) bezdůvodně brutálně zabil dva lidi: Soud ho poslal na 28 let do vězení

František Havel u Krajského soudu v Liberci  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
13. února 2019
18:31

Třiadvacetiletý bezdomovec František Havel z České Lípy stráví za mřížemi 28 let za dvě vraždy lidí bez domova. Z vězení pak poputuje do detenčního ústavu. Uložení výjimečného trestu ve středu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mladíkovo odvolání.

Havel zaútočil na ženu a muže v rozmezí dvou týdnů, a to bez motivu, pouze ze vzteku. „Nepochybně se jedná o trest velmi přísný, ale nikoliv nepřiměřený. Obžalovaný se dopustil dvou velmi závažných zločinů,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu Pavla Augustinová.

„V obou případech zavraždil lidi, se kterými neměl žádnou rozepři. Prognóza jeho dalšího vývoje je velmi špatná – je obtížně napravitelný a pro společnost nebezpečný,“ dodala.

Devětatřicetiletou ženu Havel zavraždil ze 17. na 18. listopadu 2017, když vylézala ze svého stanu. Nejprve ji bodl do zad a zasáhl její srdce, poté jí zepředu probodl plíci a ještě ji bodl do tváře. Oběť potom odtáhl za kotníky do nedalekého lesa, kde ji po svlečení oblečení z dolní části těla hodil do kanalizační šachty. V jámě ji pak ještě zakryl jejím spacím pytlem a dekou.

Druhá vražda se stala rovněž v České Lípě, a to 1. prosince 2017 v areálu bývalého nádraží. Havel tam nečekaně napadl dvaapadesátiletého muže, který seděl na matraci. Cihlou, kterou na místě našel, ho udeřil do obličeje takovou silou, až se rozlomila.

Další cihlou přidal nejméně dva údery a třetí muži hodil na hlavu. Způsobil mu tak rozsáhlé zlomeniny lebky a krvácení do mozku a muž se udusil vdechnutím vlastní krve.

Havel, který má podle znalců IQ 74 a těžkou poruchu osobnosti, u soudů nevypovídal. Na policii předtím uvedl, že na místo druhé vraždy původně přišel, aby si tam něco vyřídil s někým úplně jiným, a že si na své oběti pouze vylil vztek. Ohledně první vraždy tvrdil svým známým, že mu žena dlužila peníze.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud