Olomoucký soud potrestal muže za extrémně brutální vraždu bezdomovce: Dostal 17 let nepodmíněně

21. 11. 2018
17:00

Za ubití bezdomovce v Olomouci potrestal ve středu olomoucký krajský soud padesátiletého Zdeňka Z. 17 lety vězení. Muže zabil letos v březnu na periferii města. Podle soudu jednal zvlášť surovým způsobem. Rozdrtil mu hlavu a zlomil několik žeber. Obětí byl vrahův známý. Nakonec se udusil vlastní krví. 

Tělo ubitého muže Zdeněk Z. zakryl a až o několik dnů později se svěřil se svým činem pracovnici charity. Ta zavolala policisty. Vrah u soudu uvedl, že si okolnosti činu nepamatuje, údajně byl pod vlivem léků. Skutek nakonec popřel. 

Muži hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. „Šlo o zvlášť surový způsob. Podle znalců šlo o desítky útoků do hlavy a trupu, velká část útoků do hlavy byla už do ležící osoby. Násilí bylo minimálně střední, v případě zlomenin žeber velké intenzity,“ uvedl soudce Aleš Vašků, který nařídil kvůli ochraně společnosti i zabezpečovací detenci.

Podle soudu je dotyčný jediným možným pachatelem. „Obžalovaný sám spontánně hovořil o tom, že ho tížilo svědomí, několik dní popíjel, a když to nevydržel, rozhodl se, že čin oznámí. Svědčí to o tom, že věděl, co se stalo,“ dodal soudce.

Podle obžaloby se tragédie stala v Holické ulici na oploceném pozemku, kde Zdeněk Z. žil ve své maringotce. Na svého známého podle obžaloby zaútočil pěstmi, kopanci a také po něm dupal a bil ho tyčí. Způsobil mu rozsáhlá zranění včetně tříštivé zlomeniny čelisti, poranění lebky a zhmožděnin. Oběť se podle znalců aktivně bránila. Státní zástupce uvedl, že kvůli délce a opakovaným silným úderům, kopům a dupání prožíval značnou, až nesnesitelnou bolest i psychické utrpení.

Zdeněk Z. u soudu uvedl, že se svým známým byli v osudný den propuštěni ze záchytné stanice, cestou si koupili vodku a piva. Tvrdil, že měl „absťák“ a známý mu dal nějaké tabletky.

„Cestu si nepamatuju. Až když mi ráno skočil kocour na střechu maringotky, vyšel jsem ven a viděl jsem, jak je vše rozkopané, asi jsme se porvali. Potom jsem si všiml, že za plotem někdo leží,“ vypověděl obžalovaný.

Poškozenému prý dával masáž srdce, poté ale údajně dostal zkrat a praštil ho trubkou. Nakonec ho naložil do vozíku a zavezl za maringotku, kde ho zakryl a nechal ho tam několik dní. Pak šel zřejmě i pod tíhou vlastního svědomí do města, kde potkal pracovnici charity, které se svěřil.

Podle dřívější výpovědi jí doslova řekl, že zabil člověka a že je u něj na zahradě. Muž na místě počkal do příjezdu policistů, kterým se přiznal, a označil místo činu. U soudu však vraždu popřel. „Já jsem ho nezavraždil. My jsme se porvali a on odešel,“ tvrdil pachatel i ve středu před vyhlášením dosud nepravomocného rozsudku.

Zdeněk Z. má podle soudce 22 záznamů v trestním rejstříku za majetkovou trestnou činnost, ublížení na zdraví, výtržnictví i útok na úřední osobu. Podle spisu napadal i personál záchytné stanice. Loni v červenci stanul před stejným soudem kvůli pokusu o těžké ublížení na zdraví. Podle obžaloby napadl muže před olomouckým Vrchním soudem.

Muže kopal a ženě, která jej bránila, dal facku. Nakonec ho zpacifikoval muž, který ho zasáhl pepřovým sprejem. Zdeněk Z. za to dostal podmíněný trest. O několik měsíců později vraždil.

Monikay ( 21. listopadu 2018 18:02 )

prostě naprosto neužitečný lidský kripl

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud