Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Nemocniční skandál! Přibývá pacientů, kteří ve Frýdlantě po operaci dostali otravu krve. Policie hledá viníka!

Nemocnice Frýdlant.
 (Autor: ČTK)
Aktualizováno -
29. listopadu 2018
15:45
Autor: ČTK - 
29. listopadu 2018
11:52

Zdravotní komplikace související s infekcí a následnou otravou krve dostaly do nemocnice v Liberci od středy již 9 pacientů. Všichni měli společného jediné. Podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantě. Ta neprodleně uzavřela operační sál.

Krajská nemocnice v Liberci přijala od středy již 9 lidí s otravou krve. Tito pacienti podle mluvčího krajské nemocnice v Liberci Václava Řičáře podstoupili v minulých dnech operační zákroky v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. „Co otravu způsobilo, se zatím neví,“ řekl ČTK Řičář.

„Museli jsme kvůli tomu vyhlásit částečně krizový režim na ARO, povolat personál, odložit plánované operace napříč nemocnicí a staráme se o tyto pacienty,“ vysvětlil Řičář.

Devátý pacient, který byl dnes přijat do Liberce, je na pozorování. „Příznaky má podobné, byť s daleko méně intenzivnějším průběhem. Je pod lékařským dohledem,“ dodal mluvčí liberecké nemocnice.

Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sál. Co otravu způsobilo, zjišťuje. „Vysvětlení zhoršení stavu pacientů by měly přinést testy, na jejichž výsledky všichni čekáme,“ uvedla mluvčí Nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová.

Před všemi operacemi podle ní prošly přístroje i podávané látky standardními testy. „Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku,“ řekla mluvčí. Operační sál zůstane podle ní uzavřený do doby, než budou znát příčinu. „Nic podobného se v Nemocnici Frýdlant dosud nestalo,“ dodala Fuchsová.

Operace pacientů s náhle zhoršeným zdravotním stavem podle ní prováděly v tomto týdnu různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. „Tímto považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu,“ uvedla Fuchsová.

Pracovníci krajské hygienické stanice a zdravotního ústavu v nemocnici provedli a provádějí epidemiologické šetření, včetně stěrů, odběrů vzorků léčiv i dezinfekčních prostředků, sterilního materiálu.

„Jako jedna z pravděpodobných příčin se nyní jeví kontaminace či závadné složení anestetika, které je v tuto chvíli vyšetřováno Státním zdravotním ústavem na bakteriologii a toxikologii,“ uvedla mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Zároveň jsou podle ní v rámci epidemiologického šetření prověřovány další možné příčiny.

Nemocnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození zdraví pacientů. „Případ je na samém začátku, přijali jsme oznámení a prověřujeme všechny okolnosti,“ uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu.

Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 náleží následné péči. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít, a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25.000 obyvatel Frýdlantského výběžku.

Lucio1 ( 29. listopadu 2018 16:56 )

Tohle na hygienu moc nevypadá, otrava krve je spíš záměna krevních skupin...I když u několika pacientů to by byl unikát...

cocumysvole ( 29. listopadu 2018 12:45 )

To je nějaký divný. Nikde nemůžou mít na sále takový bordel v hygieně. Tohle vypadá jako úmysl - řekl bych přímo sabotáž.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání