Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Opilý řidič zabil dvě malé děti! Josef (38) to popíral, soud mu zvýšil trest

Autor: DH, ČTK - 
7. listopadu 2018
11:07

Dvě malé děti zahynuly při tragické březnové nehodě v Olomouci. Zavinil ji osmatřicetiletý Josef O., který podle rozsudku osudného dne řídil značně opilý. Případem se ve středu zabýval Krajský soud, k němuž se odvolal jak Josef O., tak státní zástupce. Soud muži zvýšil trest z 6,5 na 8,5 roku vězení. Zároveň mu potvrdil desetiletý zákaz řízení. Muži navíc uložil zaplatit na nemajetkové újmě poškozeným přes čtyři miliony korun.

Josef O. půjde do vězení za usmrcení z nedbalosti a za ohrožení pod vlivem návykové látky. Původně mu hrozilo až deset let vězení. Žalobce žádal osm až devět let. Poukázal na to, že alkohol muž osudný den požíval už od rána a výše dvou promile svědčí o těžké opilosti.

„Trest byl uložen okresním soudem v polovině trestní sazby. Máme za to, že námitky státního zástupce jsou důvodné a považujeme trest za nepřiměřeně mírný,“ uvedla soudkyně Lenka Konrádová.

Pod vlivem alkoholu navíc neřídil poprvé, už v předešlé době bylo proti němu vedeno správní řízení. K tomu přihlédl i soud. „Obžalovanému nesvědčí žádná polehčující okolnost, následky popírá, necítí se být vinným a odpovědným. Přitěžující je jeho osobnost řidiče. Naposledy opilý naboural do betonového svodidla a byl postižen v přestupkovém řízení. Přesto se nepoučil,“ řekla soudkyně a podotkla, že obžalovaný navíc spáchal i dva další trestné činy.

Naopak obhajoba se odvolala proti trestu i vině. Josef O. se přiznal pouze k tomu, že před jízdou pil alkohol. Tvrdil však, že za tragickou nehodu nenese odpovědnost, šlo podle něj o dvě na sobě nezávislé nehody. U soudu se bránil i znaleckým posudkem, který si nechala vypracovat obhajoba. Podle soudu však o jeho vině svědčí důkazy podpořené znalci. „Jednání obžalovaného má příčinné následky,“ dodala soudkyně.

Nehoda se stala 29. března na okraji Olomouce na silnici z Nových Sadů do Holice. Podle obžaloby jel řidič směrem na Holice. V okamžiku, kdy se blížil ke křižovatce, kde před ním stála dvě auta a odbočovala vlevo, narazil do zadní části odbočujícího auta. Toto auto narazilo do vozu před sebou a vyjelo do protisměru. V té chvíli jela v protisměru řidička, která se snažila zabránit střetu. Autu v protisměru se vyhnula, dostala ale smyk, vyjela mimo vozovku a asi po 60 metrech od křižovatky narazila postupně do dvou stromů.

Následky nehody byly tragické. Dvě ze tří dětí, které s ženou ve voze cestovaly, zemřely na místě. Další tři lidé byli po ošetření převezeni do nemocnice. Šlo o obžalovaného řidiče, řidičku a chlapce, který cestoval v jejím osobním autě společně s jejími dětmi. Dítě utrpělo zhmožděniny. Jednalo se tak o druhou nejtragičtější nehodu letošního roku v Olomouckém kraji. Ta nejhorší se stala v polovině července, kdy při střetu osobního a nákladního auta u Bohuňovic na Olomoucku zemřeli prarodiče a jejich dvě vnoučata.

Video: Tuto tragickou nehodu Josef O. podle soudu zavinil.

Video Při tragické nehodě u Olomouce zemřely dvě děti. - HZS Olomouckého kraje

jedova11 ( 7. listopadu 2018 11:32 )

Opilým a zdrogovanym za volantem BEZ PARDONU POKUS O ZABITI A OBECNE OHROŽENÍ

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud