Tragédie v Marseille: Ze sutin zřícených domů vytáhli již osm mrtvých

Autor: ČTK, AKu - 
8. listopadu 2018
19:55

V troskách dvou zchátralých domů, které se v pondělí zřítily v centru jihofrancouzského města Marseille, objevili v pátek záchranáři tělo osmé oběti. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle které by mohlo jít o poslední oběť neštěstí.

Ve středu ráno kolem 7:00 SEČ nalezli záchranáři podle Tarabeuxe tělo jednoho muže. Už předtím se v sutinách ve čtvrti Noailles našla těla dvou mužů a dvou žen. V úterý ministr vnitra Christophe Castaner na místě uvedl, že ohledně nalezení nějakých přeživších není příliš optimistický. 

Ve čtvrtek odpoledne našli záchranáři tělo sedmé oběti. Informoval o tom francouzský tisk s odvoláním na místní úřady. Pátracím týmům podle nich komplikuje práci stav sousedních budov, které jsou po pondělním neštěstí nestabilní.

Dům byl roky neobyvatelný a zazděný

Jeden ze zřícených domů byl „uzavřený a zazděný“, informovala marseilleská radnice, která objekt v roce 2008 prohlásila za neobyvatelný a poté ho odkoupila. V sousedním domě bylo obydlených devět z deseti bytů. Částečně se zhroutil i třetí dům, který byl opuštěný a zazděný od léta 2012.

V centru francouzského Marseille se zřítily dvě několikapatrové budovy. Na místě neštěstí je také francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. (6. 11. 2018)V centru francouzského Marseille se zřítily dvě několikapatrové budovy. Na místě neštěstí je také francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. (6. 11. 2018) | reprofoto/twitter

Mezi pohřešovanými osobami byla mimo jiné žena, která si v pondělí nevyzvedla svou dceru ze školy, a další žena, která „nikdy nevychází z bytu“, uvedl předseda regionální rady oblasti Provence-Alpes-Côte d'Azur Renaud Muselier.

Sophie (25) měla štěstí. Přespala u rodičů

Jedna z obyvatelek domu, 25letá studentka Sophie, odešla v neděli večer přespat k rodičům. „Už několik dní dveře několika bytů, včetně toho mého, šly zavřít jen s obtížemi, anebo vůbec. Měla jsem strach, aby se dveře nezablokovaly a neuvěznily mě uvnitř,“ řekla agentuře AFP.

„Neštěstí by mohlo souviset se silnými dešti, které v posledních dnech Marseille sužovaly,“ uvedla radnice, která ze dvou okolních budov evakuovala zhruba 100 lidí a ubytovala je jinde.

Padají domy nejchudších

Zřícení budov už rozpoutalo debatu o kvalitě bydlení pro nejchudší obyvatele Marseille, kde je mnoho domů ve velmi špatném stavu. „Padají domy těch nejchudších, a to není náhoda,“ poznamenal šéf levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon.

„Žiju vedle, díval jsem se na televizi, v tom jsem slyšel velkou ránu, ale žádný výbuch, pak jsem viděl oblak prachu,“ řekl AFP svědek neštěstí Antonio Dias.

Místní úřady vyzvaly obyvatele, aby se ulici vyhnuli, a usnadnili tak práci záchranářům. Na záběrech pomocí Google Street View je vidět budovy ještě před pádem, jedna měla pět pater, druhá šest, napsala agentura AP. Jedna z budov byla ve viditelně špatném stavu, s vytlučenými okny a obrovskými trhlinami ve fasádě.

petr002 ( 7. listopadu 2018 10:57 )

--- Najděte nahé--dívky ve svém okolí zde : Huit.Re/Divky

junkiexl ( 6. listopadu 2018 00:10 )

Ministerstvo pro mistni soudrznost? To by nevymyslel ani Kafka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud