Další zavražděný novinář na Slovensku? Pavel je zabetonovaný ve studni, tvrdí jeho sestra

Autor: DH - 
11. 10. 2018
19:50

Deset let ho nikdo neviděl. Někdo tvrdí, že novinář Paľo Rýpal (39) spáchal sebevraždu. Rodina je však přesvědčená, že jejich milovaného Paľa někdo zabil. Tomu nasvědčují i nové informace, které se kolem případu zmizelého investigativního novináře vyrojily.

Novinář Paľo Rýpal (39) zmizel 22. dubna 2008 ze svého bytu v Bratislavě. Na místě stihl ještě nechat dopis na rozloučenou, ve kterém napsal pouze, aby se o jeho kočky postarala přítelkyně a jeho věci následně vyhodili. To ostatně potvrdil i otec pohřešovaného Pavol Rýpal starší. „Nezmizel bez vysvětlení, nechal rukou napsaný dopis,“ uvedl pro server Pluska.sk.

Podle policejního vyšetřování měl novinář svůj apartmán opustit jen s notebookem, fotoaparátem a vyšší finanční hotovostí. Podle svědků pak dva dny přebýval na ubytovně a viděn byl i v autobuse. To policii potvrdil jeho řidič. Od té doby se po něm ale slehla zem a dodnes vyšetřování stagnuje. Nebo ne?

Podle sestry pohřešovaného Paľa je všechno jinak. Je o tom přesvědčená a o nových skutečnostech informovala veřejnost na svém facebookovém účtu. „Vím, že ho zavraždili. Už jen ta představa, že se vašemu blízkému něco takového stalo, vás musí přivést k šílenství. Zatím můžu říct jen to, že vyšetřování pokračuje. Lidé, se kterými byl Paľo viděn naposledy, ho totiž rozhodně nevzali na nějaký poznávací zájezd do přírody. Proto je také to přesvědčení, že je mrtvý, tak silné, že jsem se rozhodla se o něj podělit s veřejností,“ řekla Plusce Iveta Uhliariková.

V tomto případu nelze nenajít společné znaky s vraždou dalšího investigativního novináře Jána Kuciaka, podle slov Ivety je ale rozdíl v tom, že Jána nechali jeho vrazi pro výstrahu na místě činu, ale její bratr zmizel beze stop. Vraždu naznačuje i další zdroj. „Podle všeho by měl být zabetonovaný ve studni nedaleko Zázrivej na Oravě. Objevil se i svědek, který vše viděl, a zná dokonce i ty, kteří to udělali. Navíc chce vypovídat,“ řekl Pluska.sk člověk blízký vyšetřování.

Důvodů k tomu, aby Paľa někdo zlikvidoval, bylo hodně. Jeho vyšetřování se těsně před jeho zmizením dostalo do bodu, kdy i samotný novinář věděl, že mu hrozí smrt, a rozhodl se tak pro uschování archivu v zahraničí. V něm mají údajně být veškeré informace, rozpracované kauzy a především pak směnky, které by potvrzovaly rozsáhlé finanční, daňové či pojišťovací podvody.

Paľo sám chtěl také do zahraničí zmizet. Poslední zprávy hovoří o tom, že odjet z bytu měl právě kvůli tomu, aby si na východě Slovenska zakoupil falešný pas a mohl se ukrýt na východě Evropy, nejspíše na Ukrajině. Doklady si ale už od zdroje nepřevzal.

Zajímavé je ještě jedno svědectví. Podle něj měl být Paľo naposledy viděn v jednom z podniků v Bratislavě. „Přišel a řekl, že je Paľo Rýpal, novinář. Byl vystresovaný, vyhublý, zarostlý. Třásl se. Celou noc jsme spolu seděli a on mi řekl celý příběh. Neuváděl jména. Mluvil o mafii, propojení s politiky, nakupování informací. Pořád dokola říkal, že mu v této kauze nemá už kdo pomoci. Měl prý materiály, které neměl nikdo jiný,“ řekl svědek, který si přál zůstat v anonymitě.

Muž Paľovi ten večer nevěřil ani to, že je novinář. Už vůbec ne pak to, že na něj venku čekají jeho vrazi. O pár dní později z televize zjistil, že všechno nejspíš byla pravda.

 

Doporučujeme
liskabystrouska ( 12. října 2018 07:11 )

to je hrozny co se na Slovaci deje!

panamira ( 12. října 2018 06:02 )

Náročné povolání, měl bych návrh, novinář do důchodu v pětadvaceti. Vyjímka, Slonková v osmnácti a pak do konce života bodyguarda.

tomik007 ( 12. října 2018 05:04 )

Tam teda "hromy divo biju"

pulsar ( 11. října 2018 21:35 )

FICO a spol. zo zlodejskeho SMERu do BASY!!!

a-z- ( 11. října 2018 20:46 )

Dostal italskou botu a šel do studny.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud