Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Při potyčce bodnul Tomáš agresora do hlavy: Soud potvrdil sebeobranu

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
13. června 2017
12:58

Tomáš Iliev, který zabil nožem agresora před domem ve Volarech, nepůjde do vězení. Pražský vrchní soud dnes potvrdil stanovisko českobudějovického krajského soudu, že mladík uplatnil nutnou obranu, a že jej tedy nelze uznat vinným z vraždy. Rozhodnutí je pravomocné. Ilijev smrtelně zranil bratra své přítelkyně, který ho předtím společně s dalším útočníkem napadl na chodbě jeho domu.

„Měl nepochybně právo se za této situace nějakým způsobem bránit. Použití nože bylo v tomto směru adekvátní,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Incident se stal v noci 6. listopadu 2015. Předcházelo mu posezení v restauraci, kde Iliev po hádce zřejmě udeřil známou. Ta si telefonicky stěžovala svému bratrovi, který později s kamarády dorazil k Ilievovu domu. Ilieva za pomoci jednoho z přátel napadl a zatlačil ho do chodby, kde se do potyčky zapojil i Ilievův otec a společně se jim podařilo útočníky vytlačit. Iliev pak sebral nůž ležící ve výklenku a bodl iniciátora konfliktu do hlavy. Zraněný muž po dvou dnech v nemocnici zemřel, podle znalců nebylo možné jeho smrt odvrátit žádnou, ani sebevčasnější pomocí.

Obžaloba tvrdila, že Iliev vzal nůž do ruky až poté, co agresoři ukončili potyčku a od domu odcházeli. Za mužem prý vyběhl a bodl ho zezadu. Obhajoba naopak trvala na tom, že se útočníci vrátili a Iliev čelil škrcení a bití. Smrtící úder prý zasadil, když k němu byl útočník čelem a on proti němu ve strachu máchal rukama s nožem. Výpovědi svědků události se také lišily. Soudní znalec v posudku uvedl, že rána nožem šla zezadu, připustil ale i variantu, že byla vedena zepředu a napadený zrovna pootočil hlavu.

Státní zástupkyně Radka Michková dnes hájila stanovisko, že o nutnou obranu nešlo. Poukázala na to, že před smrtelným útokem byl konflikt přerušen a že útok byl velice intenzivní – natolik, že nůž se v ráně zlomil a napadenému zůstala v hlavě čepel. „Obžalovaný v té době už rozhodně nebyl v postavení obránce, a nejde proto souhlasit s tím, že by se jednalo o nutnou obranu,“ argumentovala. Odvolací soud jí ale za pravdu nedal. „Máme za to, že útok ze strany poškozeného nebyl přerušen tím krátkým momentem, kdy se obžalovaný zvedl z podlahy a s nožem vyšel před dům, aby zabránil dalšímu svému napadání,“ řekl Zelenka.

Nutná obrana patří mezi okolnosti, které vylučují protiprávnost trestného činu – stejně jako krajní nouze nebo například oprávněné použití zbraně. Pro splnění podmínek nutné obrany musí obránce „odvracet přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem“. O nutnou obranu nejde, pokud je obrana „zcela zjevně“ nepřiměřená způsobu útoku.

Na záběry z hospodské rvačky, při které došlo k pobodání, se podívejte ve videu:

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání